Дори и подписаното коалиционно споразумение не гарантира на петте партии, останали в Реформаторския блок, трайност на съюза
Странно изглеждаше церемонията, на която Реформаторският блок се превърна в коалиция. Освен лидерите на петте формации в блока в Гранд хотел „София“ се бяха събрали само най-близките до тях членове на партийните ръководства, граждански съветници с амбиции за политическа кариера, пиари и журналисти. Нямаше нито един човек, който да е дошъл на събитието просто от любопитство или защото възлага надежди на блока (несвързани пряко с него самия). Мнозина от присъстващите бързаха да си тръгнат и само настоятелната покана на Меглена Кунева за „семейна снимка“ ги задържа няколко минути след края на официалната част. На мероприятието не се усещаше никаква приповдигнатост, както, да речем, при създаването на Синята коалиция. А скована деловитост като на конгрес на Движение „България на гражданите“.
Добре, че беше Радан Кънев да каже нещо запомнящо се, та да не потъне съвсем подписването в новинарския поток. Председателят на ДСБ извади отнякъде на пръв поглед нелепа, а всъщност безкрайно точна метафора - сравни коалицията с колбас. “Един колбас не е траен, защото така пише на етикета, а защото съставките и рецептата за приготвяне го допускат”, рече Кънев. Пресаташетата на партиите видимо се сконфузиха, а как ли е реагирал, като го е прочел после Иван Костов, един Господ знае... Иначе всички лидери се изредиха в полагането на клетва за „вечна дружба“. Но, както знаем, всеки колбас си има срок на годност. А този с марка “Реформаторски блок”
отсега понамирисва
Той вече е подрязан и от двете страни - отляво и отдясно. Преди месец и половина по свое желание напуснаха “Зелените”, а причините бяха много по-дълбоки от факта, че еколозите не могат да се явят на европейските избори в листа на ЕНП. “Зелените” констатираха куп противоречия с партньорите си: с ДСБ - за шистовия газ, с партията на Корман Ислаилов - за режима на Ердоган, със СДС - за съмнителни действия на сини общински съветници по места.В края на миналата година от блока беше отлъчена партията “Синьо единство”, където е Надежда Нейнски. И двете страни опитаха да представят принципни аргументи, но проблемът, разбира се, беше напълно прозаичен. Докато Нейнски е настоявала решенията да се взимат на базата на социологически проучвания за тежестта на отделните партии и техните лица, останалите държали това да става въз основа на резултатите от последните избори (на които “Синьо единство” не се яви). По този начин, макар още да не е обсъждана официално, отсега може да се предположи как ще изглежда листата на РБ за евровота...
За да бъде циркът пълен, формацията с обединителното име се разцепи. Бившият лидер на СДС Мартин Димитров и юристът Петър Славов обявиха, че остават в блока от името на сдружението “Единство”, на чиято основа беше създадена партията “Синьо единство”.
Колбасът “Реформаторски блок” е гарниран обилно с
гражданска подправка
която обаче служи само за цвят. От създаването си до края на 2013 г. РБ на хартия се ръководеше от Граждански съвет, в който партийците бяха малцинство и който взимаше решения само с пълен консенсус. Не е известен обаче нито един случай обществениците да са се противопоставили на даден ход на политиците. В новото споразумение Гражданският съвет е запазен. Но ключовите решения като например коалиционната политика ще се взимат в “разширен състав” на съвета, в който партийците ще са повече от гражданите. Отделно ще има Изпълнителен съвет, на който е възложено оперативното ръководство.Според договора петте партии в РБ ще се явят заедно на всички следващи вотове - европейски, местни, президентски, парламентарни. Как точно отделните съставки ще се превърнат в хомогенен изборен продукт, не е изяснено. Тъй като всяка отделна партия ще излъчва кандидати “съобразно своите вътрешни правила и устави”. А подреждането на съвместните листи ще се прави от общия Изпълнителен съвет “съобразно приложени към настоящото споразумение критерии”. Въпросните критерии обаче не бяха показани публично. Така че изобщо не се знае
какви С-та и Е-та
са допустими в състава на Реформаторския колбас\блок.„Не е ясно и кой ще плаща за рекламата на новия продукт. Според споразумението - всяка от партиите, но “на основата на принципи и в размери, определени в правилник, изработен от Изпълнителния съвет”. Този правилник също засега липсва. Няма подробно разписани правила и за разпределение на евентуалната печалба. Бъдещите евродепутати на РБ например са задължени да “разходват бюджетите си съобразно действащото законодателство, в общ политически интерес и за общите политики на Реформаторския блок”. Каквото и да значи това. А ако блокът влезе в парламента, партиите в него ще делят субсидията според коалиционно споразумение, което ще сключат чак преди вота.
При положение че съставките са добре известни, а и рецептата звучи познато, срокът на годност на Реформаторския блок засега не изглежда по-дълъг от месец май.
Няма коментари:
Публикуване на коментар