“Заместник-председателят на Държавна агенция “Национална сигурност” Иван Драшков подаде молба за освобождаване от заеманата длъжност по лични причини.” Това беше лаконичното съобщение на ДАНС на 16 март – ден след като стана ясно, че ще бъдат сменени Трайчо Трайков и Стефан Константинов. Правителството освободи “по негова молба” Драшков на заседанието си на 21 март, отново без да бъде дадена каквато и да е допълнителна информация. Според източници на “ТЕМА” “личните причини” всъщност са професионални. И са свързани с ресорите, в които бяха направени промени в кабинета.
На 9 декември миналата година депутатът от БСП Петър Курумбашев задава на парламентарен контрол един мистериозен въпрос към Трайчо Трайков на тема “нерегламентирано внесен фалшив сертификат за краен потребител в Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжия за масово унищожение”. Икономическият министър е председател на този орган, който контролира износа на оръжие. “Вярно ли е, че на Междуведомствената комисия
е бил представен фалшив сертификат
за краен потребител - пита Курумбашев. И загатва допълнителна информация: - Представянето на фалшив сертификат, особено в рискови държави, е едно изключително сериозно закононарушение.” Депутатът пита още дали въпросният документ е внесен от “неоторизирано за това лице, което в момента е началник на кабинета на един от министрите в настоящото правителство, и е внесен по начин, който не съответства на установените процедури за внасяне на подобен документ”. Курумбашев се интересува и дали по случая е сезирана ДАНС и дали има доклад или проверка на агенцията.
“За периода, в който председателствам този орган, не е имало случай, в който да е било констатирано, че е представен фалшив сертификат за краен потребител”, отговаря Трайков. Той казва, че в деловодството на министерството, където се подават заявленията, “не е констатирано такива да са били внасяни от неупълномощено лице, в това число от началник на кабинета на министър от настоящото правителство”. Трайков изтъква още, че преди всяко заседание на комисията упълномощени служители на ДАНС “лично се запознават с всички постъпили заявления”, а в органа членува представител на агенцията. “На базата на издадени разрешения за износ от междуведомствената комисия през 2010 г. е реализиран експорт на въоръжение на стойност почти 260 млн. евро, като тази стойност значително надвишава стойностите на износа от предходните години, когато тя е била около 140-150 млн. евро”, изтъква икономическият министър.
Курумбашев не е удовлетворен от отговора и в реплика отново пита дали има проверка в ДАНС по такъв случай, като прави уговорката, че ще поиска и писмен отговор по темата.
Отговорът на Трайков е многозначителен
“Уважаеми господин Курумбашев, ако поставите, макар и в писмен вид въпроса си, формулиран точно по същия начин, по който ми го задавате сега, ще получите абсолютно идентичен отговор. Молбата ми е да прецизирате въпроса. Може би не е точно така, може би не е „внасяне на сертификат”, може би не е „фалшив сертификат”, може би не е „началник на кабинета на министър от настоящото правителство”. Не искам да ви заблуждавам или да ви давам неверен отговор. Просто коректният отговор на Вашия въпрос е такъв, какъвто ви дадох от трибуната.”
На 26 януари Курумбашев отново внася въпроса с искане за писмен отговор. Въпреки че цитира намека на Трайков, депутатът не променя формулировката на питането, а само конкретизира: “в тази връзка моят въпрос към вас е направен ли е опит от Валери Рачев – началник на кабинета на министъра на външните работи (бел. ред. - името в документацията на НС е заличено до инициали, но посочената длъжност не оставя място за съмнение), да внесе в Междуведомствената комисия фалшив сертификат, вероятно на фирма “Аполо”, за износ на оръжие и боеприпаси, и то по начин, който не съответства на установените процедури за внасяне на подобен документ? Ако е установен такъв опит,
сезирана ли е ДАНС
има ли проверка или доклад от страна на ДАНС по случая и какви са резултатите от нея?” В парламентарния контрол на 3 февруари Курумбашев получава лаконичен писмен отговор от Трайков: “Както посочих в моя отговор на питането ви по време на парламентарния контрол на 09.12.2011 г., в периода, през който председателствам Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение, не е констатирано внасяне на документи, отнасящи се до външнотърговски сделки с оръжие извън установения ред, както и внасяне на фалшив сертификат за крайна употреба, в т.ч. от г-н Валери Рачев (името е заличено) – началник на кабинета на министъра на външните работи.” Трайков отново подчертава, че ДАНС “има пълен достъп до всички постъпващи и разглеждани от комисията документи”, отново без да отговаря директно на въпроса дали има проверка.
Пред “ТЕМА” Петър Курумбашев отказа да даде повече подробности. Депутатът обясни само, че поискал допълнителна информация от Агенцията за национална сигурност с писмо. Според други източници, пожелали анонимност, проверка в ДАНС е правена, по нея е изготвен доклад, който би трябвало да е докладван на най-високо ниво. Остава загадка защо работата на агенцията
не е стигнала до “реализация”
- т.е. до задържани лица и повдигнати обвинения.
В доклада на комисията за експортен контрол на оръжията за 2010 г. пише, че от износа и трансфера за 259 млн. евро “най-големи обеми по стойност са осъществени за Йемен, Афганистан, Алжир, Ирак, Индия и Сърбия”.
Единствената фирма със споменатото от Курумбашев име “Аполо”, която търгува с оръжие, е “Аполо инженеринг” ООД. Дружеството е получило пълен лиценз за внос, износ и трансфер на оръжия на 29 април 2010 г. с валидност три години. Този лиценз се издава от Междуведомствения съвет по въпросите на военнопромишления комплекс и мобилизационната готовност на страната към МС. Органът поддържа публичен регистър на решенията си, без обаче да публикува мотиви. В съвета членуват министрите на икономиката и отбраната, зам.-министри от няколко министерства, както и председателят на ДАНС и неговият доскорошен заместник Иван Драшков. За всяка конкретна сделка обаче се издава отделно разрешително от междуведомствената комисия към икономическото министерство. Документът за краен потребител, който споменава Курумбашев, гарантира, че
оръжието няма да попадне в опасни ръце
- терористи, престъпници, ембаргови страни и т.н.
Единственият човек освен депутата от БСП, който е повдигал публично въпроса за “Аполо инженеринг”, е Николай Колев-Босия. Още преди година той заговаря за оръжейна сделка на стойност 31 млн. долара, в която фирмата е изнесла продукция на български производител за Ирак. Според вечния конспиратор, чиито информации обаче нерядко са оказват верни, по контракта е имало комисиона от 30%. Пред “ТЕМА” Николай Колев обясни, че по негови данни сделката е била за боеприпаси – патрони и снаряди. Версията за фалшифицирани документи, лансирана от Курумбашев, той си обяснява с нерегламентирана част от въпросния износ – на оръжия не по натовски стандарти и на забранени мини. Подозренията на Колев стигат до готвен, но осуетен арест.
Справка в Търговския регистър сочи, че съдружници в “Аполо инженеринг” с равни дялове са иракските граждани Ахмед Наджим Абдуллах и Муханнед Наджим Абдуллах Ал-Нуаими. Първият е със статут на временно пребиваващ, а вторият – на постоянно пребиваващ в България чужденец. В годишния финансов отчет на дружеството за 2010 г. пише, че е имало общо
приходи от 26 318 000 лв.
Докато през 2009 г., когато все още не е притежавала лиценз за търговия с оръжие, фирмата не е имала никакви приходи. Сделки от такъв мащаб е немислимо да минат без съдействието на посланика в съответната държава.
Валери Рачев беше началник на кабинета на Николай Младенов в МО, последва го и в МВнР. Същевременно той е извънреден и пълномощен посланик на България в Ирак, назначен от президента Първанов с указ от 29 април 2005 г. Връчил е акредитивните си писма през март 2006 г. На запитване на “ТЕМА” от Външно отговориха, че към момента няма издаден указ за неговото отзоваване. Според становището на министерството “не съществува законова или друга нормативно регламентирана забрана за съвместяване на длъжността извънреден и пълномощен посланик с тази на началник на политически кабинет”. “От момента на назначаването му досега г-н Рачев винаги е имал само едно правоотношение – първоначално като съветник в политическите кабинети на министрите Паси и Калфин, а впоследствие като началник на политическия кабинет на министър Младенов в Министерството на отбраната и в МВнР”, пише още в отговорите на Външно на въпросите на “ТЕМА”. От министерството признават, че “г-н
Рачев е запознат с посочената фирма
както и с всички други български фирми, които са се обръщали към него за съдействие в качеството му на посланик”. И цитират текст от Закона за дипломатическата служба, според който всички посланици и генерални консули на България са длъжни да оказват съдействие на всички български фирми, които правят законен бизнес в приемащите държави. “Г-н Рачев не е участвал в дейността на посочената – или на която и да е друга фирма, в съответствие с изискванията на Закона за дипломатическата служба”, посочват в заключение от МВнР.
Трайчо Трайков не вдигаше мобилните си телефони, не отговори и на въпросите на “ТЕМА”, с които беше запознат в писмен вид:
Какво е имал предвид със своя съвет към Курумбашев да преформулира актуалното си питане, за да получи отговор? И дали става дума за нарушения в оръжейния износ?
Известно ли му е съществуването на доклад на ДАНС, свързан с „Аполо инженеринг”? Намира ли връзка между тази тема и отстраняването си от Министерския съвет?
От “Аполо инженеринг” обясниха, че няма как да ни свържат с Муханнед Абдуллах до редакционното приключване на броя. Иван Драшков не беше открит за коментар.
Междувременно Иван Костов посочи друга възможна причина за оставката на зам.-председателя на ДАНС – работа по сигнали за престъпления във фармацевтичния бизнес. А е твърде вероятно да има и трета, още по-сериозна причина...