четвъртък, 8 януари 2015 г.

Минимална политика


Лидерът на БСП Михаил Миков твърди, че новите управляващи отнемат по един хляб на ден от най-бедните. Предишните обаче също се постараха в това отношение

сп. "ТЕМА", бр. 1 (680), 05-11 Януари 2015, temadaily.bg

2014 г. е една от най-трудните за БСП в историята на партията, отчете председателят Михаил Миков в посланието си по повод края на годината. Той изброи множество причини за най-лошите изборни резултати на социалистите от началото на прехода. Но акцентира върху другарите, за които „правото на лично мнение и желанието за изява се превърнаха в самоцел“. И само между другото спомена за „недостатъчно последователната ни политика по някои въпроси“.
„Ние няма да спрем да настояваме за въвеждането на прогресивното подоходно облагане за физическите лица“, декларира Миков. Мнозина вероятно се питат защо БСП пое този курс в опозиция, а не докато управляваше (пък и плоският данък беше въведен при управление с водещо нейно участие). Отговор има, обаче той прилича повече на опорна точка  отколкото на сериозна позиция.
Във всичките си интервюта през декември Миков не пропускаше да подчертае една от мерките, гласувани с Бюджет 2015. „Отнема се по един хляб всеки ден от трапезата в тези семейства, в които единият член работи на минимална работна заплата” - каза той пред bTV. „Гласуването на дясното мнозинство заедно с АБВ за отмяна на данъчното облекчение за хората с минимални заплати взема от къщите на тези хора по 1 хляб на ден, ако приемем, че струва 1 лев“, изтъкна лидерът на БСП пред БНТ. „На онези 272 000 души, работещи на минимална работна заплата, на които им беше отнето възстановяването на 10% данък доход, да им се върне единият хляб на ден в тяхното семейство, който предишното правителство им беше дало“, постави си цел за тази година Миков пред „Дарик”.
Става въпрос за въведената от предишния парламент възможност хората с доходи в рамките на минималната заплата да си възстановят авансово удържания данък следващата година. Тя наистина беше отменена от новите управляващи. Но за щастие все пак ще съществува еднократно тази година за доходите от 2014-а. За да се види практическият резултат от това, което в БСП наричат първа стъпка към отмяна на плоския данък.
Още през септември в. „Сега“ съобщи, че НАП най-вероятно няма да върне парите на повечето работещи на минимална заплата заради недомислици в закона. А в края на декември вестникът изнесе информация от анализ на приходната агенция, че с данъчното облекчение ще се разминат над 90%
от получаващите МРЗ. Причината е, че за надхвърляне на годишния лимит от 4080 лв. се смятат и детските добавки, минималните лихви по дебитни карти, приходите от рента и др. Така според прогнозата на НАП данъците ще си получат обратно едва около 20 000 души. Или още по-малко, защото ще бъдат изключени и получилите освен минимална заплата допълнително ваучери за храна, пари за облекло, командировъчни и пр.
Икономическите корифеи на БСП негодуват, че данъчните тълкуват максимално рестриктивно закона и провалят замисъла на политиците. От НАП обаче са категорични, че спазват стриктно приетите от депутатите разпоредби. Както се казва, архивите са живи и установяването на истината е съвсем лесно. Достатъчно е само да се прочете стенограмата от пленарното заседание на 9 декември 2013 г., когато НС приема на второ четене Бюджет 2014.
Тогавашният председател на бюджетната комисия Йордан Цонев предлага за гласуване промяна в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, изготвена от БСП и ДПС. Предложението е недвусмислено - от облекчението ще може  да се възползват хора с доходи само и единствено от трудови правоотношения и непревишаващи 12 месечни МРЗ за съответната година.
В залата се завързва разгорещена дискусия. Освен политическите нападки в популизъм и контраобвинения в социална нечувствителност от трибуната се чуват и доста рационални аргументи. „От това данъчно облекчение няма да може да се възползват работниците и служителите, които имат трудов стаж и получават процент за прослужено време, защото те се добавят към минималното възнаграждение“, изтъква Светлана Ангелова от ГЕРБ.
След известно увъртане управляващите признават този недостатък, който би обезсмислил почти напълно мярката. Налага се да бъде направена почивка в заседанието, по време на която „на коляно“ добавката за стаж е изключена от разпоредбите. Опозицията обаче прогнозира, че има още много подобни казуси, които ще лишат хората от облекчението. Управляващите признават с половин уста, но обявяват, че за такъв дебат вече е късно. „Въпросът с нулевата ставка съдържа това неудобство, тъй като дори да качим границата на 350, дори на 400 лв., отново над нея другите лица ще попадат в категорията на облагането. Следователно това е неизбежен недостатък на който сега не мога да дам отговор, понеже сме в края на процедурата. В случая само при някаква много сложна скáла, която плавно нараства, но много по-сложно се администрира, този недостатък би могъл почти да бъде изключен - разсъждава Янаки Стоилов. - Примерно лицата да плащат данък само върху разликата на дохода, който би се получил над минималната работна заплата. Тъй като обаче българската администрация дълги години казва колко сложно е да се управляват процесите, това е доказателство, което всички трябва да имат предвид: всяка по-справедлива политика изисква по-сложно регулиране. Ние трябва да повишаваме капацитета на държавните органи, ако искаме да наложим по-справедлива политика.“
Какъв ще бъде конкретният резултат от въпросния социален управленски напън, ще разберем чак в началото на лятото, когато всички данъчни декларации бъдат подадени и обработени. От прогнозните 20 000 души с евентуално право да получат обратно по 340 лв. известен процент със сигурност ще отпадне - било поради липса на информация, било заради осъзнаване риска от напразна загуба на време в бюрократичната процедура.
Същевременно НАП ще трябва да отдели за обработване и проверка на декларации допълнителни ресурси на незнайна стойност, които би могло да се използват за друго. Но  да не бъдем буквалисти, а да смятаме с максимални стойности. Ако възприемем бакалския подход на Михаил Миков, 340 по 20 000 прави 6.8 млн. лева. Парите са по-малко, да речем, от годишната държавна субсидия за БСП. Осигуряването на такава сума подхожда повече на благотворителна инициатива, отколкото на стратегическа държавна политика. Така че вместо да демагогства по телевизионните студиа, Миков може да организира кампания от сорта на „Изпратете SMS с текст DMS HLYAB на номер 17 777“...

Няма коментари:

Публикуване на коментар