Всеки път, когато президентът на ПЕС заговори за България, той влиза в противоречие с... лидера на БСП
сп. "ТЕМА", брой 33 (562), 27-03 Септември 2012, temadaily.bg
Ако някой редови социалист с познания по английски език проследи паралелно изявите на председателя на БСП и временен президент на ПЕС в София и в Брюксел, той може да остане с впечатление, че Сергей Станишев и Sergei Stanishev не са едно и също лице. Или поне не съвсем.
Това раздвоение беше заложено още при избора на българския политик за лидер на европейските социалисти. Форумът в белгийската столица на 24 ноември м. г. потвърди намерението на ПЕС да излъчи общ кандидат за председател на Еврокомисията през 2013 г. Утвърдени бяха принципи процедурата да е отворена и прозрачна, непротиворечива и да позволява съревнование между кандидатите. Самият Станишев обаче не е избран за лидер на БСП по такъв път, не е създавал и условия за такава процедура. Даже напротив – бяга като дявол от тамян от всяка идея за вътрешни избори в партията си. “Нужно е да се борим с укриването на данъци и да реформираме данъчните си системи така, че да станат по-прогресивни”, гласеше друга от политическите резолюции на Съвета на ПЕС. Документът бе гласуван единодушно, включително от новия председател Станишев, който въведе плоския данък в страната си.
Когато лидерът на БСП дава определение за управлението на ГЕРБ, той го нарича “пълзяща диктатура”, “разбойници, облечени във власт”, а според последнатата му изява “Бойко Борисов управлява държавата като султан, все едно тя е негова лична бащиния”. Лидерът на ПЕС обаче прави същото нещо по съвсем друг начин
само деликатно намеква за Борисов
критикувайки Виктор Орбан. “В Унгария подкопаването на конституционни норми и баланси е добре документирано. Но ние се изправяме пред заплахи в Румъния и в моята страна България”, казва Станишев пред испанския вестник “Публико” в началото на февруари. “Ние очаквахме категорично осъждане на действията на унгарското, румънското и българското правителство и все още чакаме”, примирено споделя той.В определени случаи пък Станишев е по-скромен в София, отколкото в Брюксел. “Оттеглянето на правителството от АCТА е победа за гражданското общество в България, за хората, които не се страхуват гласно да защитават правата си”, декларира лидерът на БСП на 14 февруари и чак след това добавя, че „спирането на АCТА е и наш успех”. Ден по-късно в блога на президента на ПЕС е публикувано съобщение, озаглавено “България прекратява ратификацията на АСТА след натиск от страна на БСП”, в което се говори за “ключова роля” на социалистическата партия.
В брюкселските изяви на Станишев прави впечатление и един
нов прочит на житейския му път
На форум за младежката безработица през юни той неочаквано дава пример със себе си и споделя, че е бил в това положение в продължение на 2 години. В официалната му биография обаче липсват такива данни. Станишев вероятно визира периода 1994-1995 г., когато е журналист на свободна практика, изразяваща се в няколко статии. В Брюксел той споделя пред група младежи, че периодът без постоянна заетост го накарал да се усъмни в собствените си качества. “Всеки млад безработен си задава същите въпроси”, успокоява публиката президентът на ПЕС. Той обаче щеше да обнадежди още повече младежите и да им вдъхне лоялност към левицата, ако беше разказал как е приключил за него въпросният период – с намирането на първата му и окончателна месторабота на “Позитано” 20 през 1995 г. Така представена, историята даже би изпълнила с качествено нов смисъл името на тематичната кампания на ПЕС “Младежка гаранция”...Декларацията на НС на БСП от 21 юли за атентата на бургаското летище призовава за “активна и балансирана политика към региона на Близкия Изток, съобразена с интересите, традициите и реалните възможности на България, в съзвучие с Общата външна политика и политика на сигурност на Европейския съюз и с усилията на ООН”. Загатнатият акцент моментално е доразвит от Сергей Станишев пред БНР: “Дали политиката на България не е нарушила много деликатния баланс на нашето поведение в Близкия Изток. Защото ние виждаме, че има изключително голяма активност на министър Младенов в тази област. Тук се проведе една уж тайна среща на сирийската опозиция, която на следващия ден стана известна и явна.” Същевременно като президент на ПЕС Станишев акцентира, че “заедно с нашите израелски приятели ще бъдем непреклонни в усилията си да изправим извършителите пред правосъдието”. Четири месеца по-рано, преди да замине на конференция за Арабската пролет в Тунис, Станишев изразява
остра позиция към режима на Башар Асад
и обещава да работи за това “прогресивните сили в региона да оформят прогресивни и плуралистични общества”.Ако се върнем на избора на Станишев за лидер на ПЕС, в резолюциите на форума имаше настояване за забрана регистрацията на европейски фирми в данъчни убежища. Приоритетът беше потвърден и в декларация на ПЕС след заседание на Европейския съвет в края на юни. Не е известно обаче самият Станишев някога да е изразявал позиция против любимите на определени кръгове от българския бизнес офшорни зони.
В каква посока ще еволюират възгледите на Сергей Станишев и коя тенденция ще надделее не е ясно. Едно е сигурно – това изцяло зависи от постовете, на които ще попадне в бъдеще.