
"Ще има срив. Ще ми бъде трудно. Но ще оцелея." Така отговаря пред "ТЕМА" преди пет години Николай Бареков на въпроса дали ще оцелее емоционално, ако го свалят от екран. Тогава е гост в рубриката "Детектор на лъжата" и първоначално е отговорил с "да" на парливото питане. Полиграфът обаче отчита обратното. Бареков отрича да се смята за незаменим в "Тази сутрин", но машината твърди обратното. Водещият отговаря с "не" на въпроса дали има сериозни протекции вътре в bTV и с "да" на питането дали е харесван от хората в своята медия. Детекторът отново отчита неточности. Бареков признава, че е болезнено амбициозен, че в едно интервю не е най-важното да се произведе новина и че не се смята за добър журналист. От отговорите му става ясно, че Георги Коритаров му е бил ментор, от когото се е учил и на когото се е опитвал да подражава. Бареков нарича него, Нери Терзиева, Тома Томов и Иван Гарелов легенди. "Аз не мога да бъда с тях в едно измерение, те са от друг свят. Истинско щастие е, че съм могъл да си общувам с тях", скромничи вече бившият водещ на сутрешния блок на bTV. Изрича и нещо, което днес със сигурност не би повторил:
"Как например да не завиждам на Кеворк?
Ако искаш да си добър, това е начинът - да завиждаш благородно.""Има една такава приказка: когато човек затвори пред теб една врата, Господ отваря друга", казва Николай Бареков и е уверен, че и след свалянето му от екран ще намери начин да продължи напред.
Няма спор, че журналистът винаги е успявал да си проправя път в професията. Роден е през 1972 г. в Пловдив и е завършил българска филология. "Мразя граматиката (дано не си личи)", признава обаче той в профила си в социалната мрежа на bTV friends.bg. Започва кариерата си през 1992-а като спортен репортер в пловдивското радио "Канал Ком". Там води и авторско фолкпредаване "Чака-рака", работи като водещ на конкурси в местни чалга дискотеки. През 2000 г. отива в телевизия "Европа", където трупа първия си стаж като политически репортер. После започва да води политическо токшоу на име "Неделя, пет и десет", но за две години остава едно от многото лица от малкия екран на абонатите на кабелна телевизия.
През декември 2002 г. името му за първи път
нашумява в национален ефир в скандала "Гном"
с разработката за бившия шеф на НСС ген. Атанас Атанасов. Тогава депутатът от СДС Йордан Бакалов обявява, че МВР е подслушвало експрезидента Петър Стоянов и други сини политици, магистрати и журналисти. Бакалов изброява няколко имена, сред които е и Николай Бареков. Като един от засегнатите водещият се подписва под протестно открито писмо до премиера Симеон Сакскобургготски.Бареков е забелязан и три месеца по-късно е привлечен за водещ на сутрешния блок на bTV. Телевизията използа момента, в който конкурентите от "Нова" свалят временно от ефир рейтинговия лидер Милен Цветков. Дотогава блокът на bTV се води от Огнян Бояджиев и политическите теми нямат основна роля в ранните часове на деня. Скоро сред това от ефира на предаването отпада и рубриката "Блиц" на Георги Коритаров, който пръв въвежда политиците в сутрешния телевизионен пояс.
Като основно лице в националния ефир Бареков получава възможност да интервюира водещите фигури в политическия живот и натрупва авторитет пред аудиторията. Опознал още в телевизията на Емил Стоянов лидерите на СДС, той се сближава и с хора от ръководството на НДСВ. Толерира лобито на Милен Велчев за сметка на юридическия кръг около Пламен Панайотов. Водещият
подкрепя и набиращия популярност главен секретар на МВР
Бойко Борисов. Така в началото на 2005 г. според изследване на НЦИОМ Николай Бареков вече е сред младите любимци на телевизионната аудитория, но класацията оглавяват утвърдени имена като Кеворкян и Слави Трифонов.С идването на власт на тройната коалиция възгледите му отново претърпяват развитие. "Според мен една личност - пък макар и това да е Симеон Сакскобургготски или Бойко Борисов, не може да бъде алтернатива на една партия. А когато става въпрос за 100-годишна партия, каквато е БСП, смятам, че това е абсолютно невъзможно. Но по-важното е дали г-н Борисов е убедил хората", казва Бареков през октомври 2005 г. в интервю за "ТЕМА". Той вече води политическите разговори в ефира с много по-голямо самочувствие, но и много по-неподготвено и фриволно. "На езика на бокса това е истински ъперкът в нашето студио", коментира водещият в дебат за кметските избори в София. Един срещу друг са двама от любимите му гости - Милен Велчев и Бойко Борисов, а проблемите на града са загърбени за сметка на изясняването на въпроса кои са автентичните ляв и десен кандидат.
През май 2006 г. Николай Бареков застава в центъра на скандал с досиета. Журналистката Ангелина Петрова иска от вътрешния министър Румен Петков да види материалите на ДС за себе си и за още десет водещи фигури в медиите. Оттам изскачат картони на явочници и агенти. Най-шокиращо е досието на агент "Алберт", за което на Георги Коритаров се налага да дава унизително обяснение. Всичко това се случва при липса на закон и при съмнения за обективност, защото не целият архив на ДС се намира в МВР. Въпреки това Бареков иска и получава от Румен Петков информация за принадлежност към бившите служби на 47 политици, висши магистрати, общественици и духовници. След като имената на хората с досиета са обявени обаче, демонстративно отказва да прочете папките. Година по-късно разследване на сутрешния блок срещу иманяри мигновено е последвано от акция на МВР, а в медиите се появява информация, че
Петков и Бареков са забелязани заедно в заведение
на гръцкия полуостров Халкидики.С наближаването на президентски избори през 2006 г. водещият се превръща в отявлен критик на Волен Сидеров. Лидерът на "Атака" бойкотира сутрешния блок на bTV, а Бареков започва да пише коментари в сайта "Всеки ден", където сравнява Сидеров с Хитлер и други диктатори. След години се помиряват и лидерът на "Атака" започва на драго сърце да гостува в сутрешното студио. "А защо марката СДС с едно синьо знаменце Бойко Борисов не си я увие около кръста и не се яви на тези избори? Така марката СДС ще спечели", опипва предизборната почва журналистът. Две години по-късно, когато позициите на държавния глава отново са разклатени, Бареков пише във в. "Стандарт" безпрецедентната ода "Презареждане за Първанов", останала в хрониките с изрази като "познатият ни плеймейкър Първанов отново ще подава добри политически пасове и ще забива ефектни голове във вратата на своите противници", "той обича заплетените ребуси, от които винаги намира изход и излиза като победител", "остров на спокойствието в българската политика и носител на толерантността и баланса в обществото", "Първанов бил изчерпан. Дрън-дрън!" и т.н.
По време на управлението на БСП, НДСВ и ДПС всяка политическа тема в студиото на Бареков е свеждана до коалиционните разправии и пазарлъци, а редовно в
ефира започват да се появяват и представители на ДПС
начело с Йордан Цонев.Трибуната на сутрешния блок на bTV постоянно е отворена и за Александър Томов даже когато всички останали медии иска да чуят аргументите на бившия шеф на ЦСКА и на "Кремиковци" само в съдебната зала.
На местните избори през октомври 2007 г. журналистът отново има възможност да води основния дебат между Бойко Борисов и Бриго Аспарухов в изборите за София. В разгорещения спор обаче се намесва предимно с реплики като "има нещо между вас, аз го усещам с рецепторите си". С течение на времето и безбройните интервюта Бареков започва да парадира с близостта си с Борисов. Обявява публично, че гледа мачове заедно със столичния кмет в дома му в Банкя, приписва си ролята на негов ключов съветник и единствен негов последователен публичен защитник. "Чакайте сега. Вие за мезе ли ме взехте сутринта, или сериозно говорите", пита Бареков, след като Бойко Борисов съобщава в студиото, че ще дресира маймуни за работа по чистотата на София. "За мезе ви взимам, защо не", отговаря кметът. "Макар че, ако ген. Борисов им нареди, мисля, че и маймуните ще ви последват", продължава да се разтича водещият. През 2008 г.
лидерът на ГЕРБ вече открито се дразни от медийното обгрижване
на Бареков. Темата на един от разговорите е охраната на Борисов и заплахите за живота му, в ефира са той и Волен Сидеров. "Господин Сидеров, как ще коментирате това, което каза Бойко Борисов в нашето студио, че той е готов да умре, както се казва, на политическата барикада", пита водещият. "Не, нека не ползваме такива... Моля ти се, Бареков, не, не, не...", недоволства Генерала. "В смисъл - като поет", продължава Бареков. "Не, нито си поет ти, нито аз съм ти колега", отсича Борисов и констатира, че разговорът е станал жълт и вече не му е приятно. Преди това той е казал, че има добри журналисти, от които е комплимент да те нарекат колега. Уточнява обаче, че няма предвид Бареков. "Тоест, тоест имате ме за слаб журналист, така ли?", изумява се водещият. "За висок", отвръща Бойко Борисов.Николай Бареков обаче вече се е самопровъзгласил за топжурналист и си обяснява всички критики към себе си със завист към постигнатото високо ниво. През юни 2008 г. сватбата му се предава пряко по телевизията. За църковния брак, извършен две години след гражданския, пловдивският митрополит Николай нарежда да се бият камбаните в целия град. Свещеникът е популярен с автомобила си БМВ 7-а серия, с часовника си "Ролекс", подаващ се под ръкава на расото и с близостта си до президентския приятел и активист на БСП Георги Гергов. За никого не е изненада, че Бареков решава
да отпразнува сватбата в ресторанта на Гергов
"Пълдин" в Стария Пловдив.Междувременно водещият легитимира в своето студио неособено популярния дотогава Стефан Гамизов. От безкритичната трибуна на Бареков лобистът започва да развива своите теории за добрите и лошите в политическия живот. Година по-късно в справката на ДАНС с автор Иван Драшков пише, че бизнесменът Христо Ковачки „финансира медийните изяви и ПР кампанията на Стефан Гамизов, което е потвърдено при експлоатацията на СРС", но подробности липсват. Самият Ковачки също гостува на Бареков покрай политическите си проекти. Година по-рано журналистът влиза в обществен съвет, който да контролира широко коментирания проект на бизнесмена "Баня голф енд СПА резорт".
2009-а е годината на Яне Янев. От редовните му разговори с Бареков тръгват повечето скандали, с които лидерът на РЗС гради образ на виден борец с корупцията. Мимоходом се отминават твърденията на бившия лидер на СДС Пламен Юруков, че Бареков му предлагал да издигне за кмет на Пловдив един бизнесмен, срещу което да получи медиен комфорт. Случката е категорично отречена от водещия.
През април Николай Бареков разкрива допълнително поле за изява със своя сайт с надпис "най-влиятелният блог за анализи и политика". Преди изборите там ратува за управляваща коалиция на ГЕРБ с РЗС. След това наостря перо, за да създаде бележити текстове като "Бойко, грабвай секирата и ги почвай", "Протагонистът Борисов" и "Битките на Бойко са полезни за държавата". От тях в историята ще останат изречения като "за държавния тунеядец Бойковата секира ще бъде като брадвата на хан Крум за византиеца Никифор";
"Бойко е политически и научен феномен от световна величина
Тепърва предстои да бъде открит и изследван от сериозни умове по света" и "Браво на премиера! Това е една принципна позиция на нормален европейски демократичен политик". В анализите си, след малко напразни надежди и известно колебание, Бареков застава на страната на Борисов за сметка на другия си любимец Първанов.Междувременно тръгва и рубриката му с грандоманското име "На барЕкадата", от която се запомнят само ексклузивните интервюта на участниците в скандала в ДАНС, легитимирал смяната на ръководството на агенцията. В кичозното студио чувалите стоят не между водещия и госта, а между тях двамата и зрителите...
Няма коментари:
Публикуване на коментар