неделя, 14 юли 2013 г.

Записки за реформиста

Новият председател на ДСБ Радан Кънев има шанс да реформира старата десница, но не и собствената си партия

сп. "ТЕМА", бр. 26 (605), 01-07 Юли 2013, temadaily.bg

В медийните си изяви новият председател Радан Кънев изглежда плах, макар че по принцип не му липсва увереност. Който следи неговия дългогодишен блог, озаглавен “Записки на реформиста”, го познава в съвсем различна светлина. Там той споделя без задръжки и трезвите си преценки, и емоционалните си разсъждения.
“Далеч сме от стратегия за участие във властта – написа Кънев в първите дни след парламентарните избори - Бариерата за евроизбори е 5.88%. Тя засега е непосилна за ДСБ самостоятелно, а и за различни формати на коалиции. Нужно е нещо повече - кауза, която да обедини непредставените десни избиратели”. В диалог с читателите на блога той сподели още, че е твърд противник на имиджа на ДСБ като “елитарен клуб”, че таванът на подкрепата за евентуален “широк реформаторски блок” е 10%, максимум 15%.
“Поддадохме се на ситуационни игри. Направихме се на шахматисти, когато спортът беше ММА (свободни боеве)”, написа Кънев след избухването на протестите - Днес няма леви, няма десни, либерали, зелени, консерватори. Има последен опит за съпротива срещу превземането на Държавата ни от мафията. Или поне срещу безнаказната демонстрация на успеха му”.
Като зам.-председател на ДСБ в последните години Радан Кънев отговаряше за социалната политика и предпочиташе да говори публично предимно по теми от ресора си. Липсата на остри нападки по адрес на голяма част от другите партийни лидери ще му бъде от полза в новата роля. След изборите той пръв подаде

оставка, придружена от самокритичен анализ

После сам издигна кандидатурата си за председател, но решението на старото ръководство и на водачите на листи да го подкрепят не е било по негово настояване.
Не е самонадеяност и поемането от Кънев на инициативата за обединение на десницата. Новият председател на ДСБ обяви, че започва преговори със “Зелените”, “Синьо единство”, ДБГ, НДСВ, “Свобода и достойнство” и неправителствената организация “Демократично действие”. Надежда Нейнски и Мартин Димитров отдавна анонсираха, че са готви да забравят скандалите, които ги разделиха с ДСБ преди изборите. Меглена Кунева изпрати недвусмислна честитка, в която изрази надежда “двете формации да осмислят заедно пътя към изграждането на не само автентична, но и силна дясна платформа в България”. Ръководството на НДСВ подаде оставка, за да не затруднява излишно влизането на партията в преговорите. Формацията на Корман Исмаилов и Касим Дал дискретно замълча, за да не усложнява нещата. “Зелените”, които досега не са участвали в подобен формат, са поласкани. Бойко Борисов също изпрати поздравление с послание за сътрудничество, но, естествено, беше отрязан. С аргумента за услужливост към ГЕРБ от преговорите беше изолиран и СДС, но с уговорката, че ще бъдат изчакани резултатите от конференцията на сините на 6 и 7 юли. На тази сбирка ще бъде сменен лидерът на партията Емил Кабаиванов, но надали постът ще заеме някой извън неговия кръг. Председателят на ДСБ обаче намигва и към електората на СДС с поканата към “Демократично действие” на бившия зам.-председател на сините Стефан Иванов.
Сега Радан Кънев

концентрира в себе си немалко надежди

Най-голямото му предимство обаче може да се окаже и най-големият му недостатък. Умерените изказвания и пазенето от гръмки фрази никак няма да му помогнат в обосноваването на коалицията, която готви. Самият той едва ли се самозалъгва – партиите, с които ще преговаря, нямат много общо помежду си извън искането за незабавни нови избори. Кънев ще трябва да бъде много изобретателен, за да обясни защо се обединява с участника в тройната коалиция НДСВ, със създадената с подкрепата на ГЕРБ партия НПСД, с ДБГ, където отидоха Прошко Прошков и компания, със “Синьо единство”, с които довчера си извиваха ръцете предизборно... За знамето на “единния реформаторски блок” ще трябва да бъде измислен по-вдъхновяващ лозунг от “демафиотизация и модерно управление на България”.
В търсенето на това послание Радан Кънев е на прав път с извода, че носталгията е изчерпана като основа на дясното обединение. Но едва ли ще го намери и в суховатата „Харта 2013”, зад която застана набързо сформиран списък от публични имена. За целта новият председател на ДСБ явно ще трябва да се обърне към... стария. В последния си лидерски доклад Иван Костов както винаги разкритикува всичко и всички, но този път не пропусна себе си. В ситуационния си анализ обаче Костов беше крачка напред пред всички останали: “Всяко очакване и натоварване на улицата да решава конкретни политически и управленски проблеми ще завърши с провал за протестиращите и победа на мафията”. А в неговата рецептата за

изход от кризата чрез “десен реформаторски блок”

бяха намерени най-силните думи: “Той трябва да отвоюва властта от мафията и да я върне на гражданите. Истинската реформаторска десница трябва да върне високите европейски критерии за многопартийна демокрация и почтено служене на хората. И да ги постави  пред искащите да се очистят от мафията партии.”
При това положение изглежда логично защо атмосферата на конференцията на ДСБ беше толкова сектантска, колкото не е била от доста години. От трибуната се лееха неспирни суперлативи за Костов, увещания да преосмисли решението си, идеи да стане почетен председател, както и немалко остри нападки към Радан Кънев за дързостта да се кандидатира. Новият председател на ДСБ има шансове да реформира старата десница, но не и собствената си партия...

Няма коментари:

Публикуване на коментар