понеделник, 29 юли 2013 г.

Припомнисибе

Волен Сидеров не просто забрави какво обещаваше само преди два месеца, а прави точно обратното


сп. "ТЕМА", брой 30 (609), 29-04 Август 2013, temadaily.bg

От тази трибуна аз казвам, че българският народ е много мъдър! Той не даде властта нито на ГЕРБ, нито на БСП. Той постави „Атака” като свой коректив, като своите очи и уши. Това скандираше Волен Сидеров на първото заседание на 42-то Народно събрание на 21 май. Речта му, произнесена с традициония заканителен тон и със заплашително размахване на пръст наляво и надясно,  трябваше да убеди неговите избиратели, че не е влязъл в съглашателство с управляващите от БСП и ДПС, като ще е безкомпромисен и с опозицията в лицето на ГЕРБ. От словото му бяха запомнени няколко ключови послания.
Предлагам за партийните субсидии или да бъдат премахнати, или да бъдат драстично намалени, а тези партии, които не влизат в парламента, да не получават изобщо субсидии”, рече тогава Сидеров. В добавка лидерът на “Атака” поиска депутатската заплата да се намали до размера на минималната, “за да може вие самите да искате да я вдигнете на 1000 лв. тогава, а не да ми се смеете арогантно тук”.
Какво се случи впоследствие? В дебатите по финансовата част на правилника на новия парламент, която регламентира депутатската заплата,

“Атака” не предложи и запетая промяна

 От партията не обелиха и дума по темата, когато НС гласува да се запази досегашния размер на възнаграждението.
Волен Сидеров не забрави да внесе промени в Закона за политическите партии в частта за държавната субсидия. В законопроекта и в изявленията, с които беше мотивиран, обаче нямаше и помен от идеята за премахване на дотацията. Изпари се и предложението за драстично намаляване на сумите за парламентарните партии. Вместо това лидерът на “Атака” пожела само да бъде прекратено финансирането на партиите, получили между 1% и 4%, както и те да бъдат лишени от правото да наемат държавни и общински помещения за офиси. Което, разбира се, щеше да удари както неговия основен противник – НФСБ, така и опоненти на БСП и ДПС като “България на гражданите” и РЗС. Поправката все пак беше отхвърлена от мнозинството.
Ще внесем да се инициира референдум с 50 хил. гласа. Гласувайте, подкрепете го да ви видя! Хайде, големите политици, където си играхте на политика толкова години! Подкрепете това - народът да бъде контрол, с 50 хил. гласа да се инициира референдум и неговото решение да бъде задължително”, заричаше се Волен Сидеров на 21 май. Два месеца по-късно такова предложение липсва. Планът “Сидеров” съдържаше над 100 страници и обхващаше всички сфери, но до момента “Атака” е внесла само още два самостоятелни законопроекта - за връщане на тютюневия дим в заведенията и за по-тежки санкции за нападения над медици. И двата засега не са приети.
Недейте да идвате тук с надути бузи и да ни обяснявате как се прави демокрация – от Брюксел”, репчеше се Сидеров на дипломатите, уважили първи пленарен ден. Но от хронологията на неговите действия ясно личи, че той прекрати изстъпленията си в София, веднага след като се засили чуждестранния натиск за поставянето му в изолация.

Парламентарната му група отиде на море

като пътем повика под прозорците на СКАТ в Бургас. А в Созопол Сидеров си уплътни времето с “инспекция” на местната каса на телевизията, където проведе разпит на редови служителки.
“Ние ще бъдем вашия кошмар, не само вашия, защото вие крадохте и сега ще отговаряте, и вашия – от тази страна, защото сега вече виждам съглашателството”, заплашваше лидерът на “Атака” всички сектори на пленарната зала. Партията му пое ръководството на анкетната комисия, разнищваща полетите на властта с държавни самолети и хеликоптери и в престараването си стигна даже до мерене на изядените ядки по време на пътуванията. Но категорично отказа да сравни данните за управлението на ГЕРБ с тези за предишните мандати.
Самият Сидеров оглави комисията по корупция, като от нея беше изваден ресорът “парламентарна етика”, защото лидерът на “Атака” бил “неетичен по собствено желание” (Антон Кутев). Задачите, които си постави като шеф на “Антимафия”, обаче също се оказаха “тематични”. На второто заседание Сидеров обяви, че са постъпили 21 сигнала, като “най-сериозни и интересни” били тези за президента Плевнелиев, бившия премиер Борисов, шефа на СКАТ Валери Симеонов, главния архитект на София Петър Диков, генералния директор на БНТ Вяра Анкова и .т.н. Тоест намерението му е да

атакува само политически опоненти или техни назначения

и нито един човек, свързан с управляващите. После лидерът на “Атака” с готовност включи в дневния си ред и скандала с тефтерчето на шефа на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. Междувременно Сидеров още не е намерил време да заведе в деловодството си декларациите за конфликт на интереси на новите министри, депутати и висши чиновници, за да бъдат документите публикувани на сайта на НС... Лидерът на “Атака” е начело на “Антимафия” повече от месец, но засега напълно се оправдава прогнозата от началото на юни на опитния в тази роля Яне Янев пред „Всяка неделя“: “За да ръководиш такава комисия, трябва да имаш компетентност, трябва много да четеш и трябва да можеш да стоиш на едно място. А Волен може да отиде на парламентарната трибуна, да изджафка нещо, след което да си бие камшика”...

понеделник, 15 юли 2013 г.

С Божо Манчестъра към United десницата


Новият председател на СДС Божидар Лукарски доскоро беше по-известен като футболен коментатор в телевизия “Диема”



сп. "ТЕМА", бр. 28 (607), 15-21 юли 2013

“Никога повече комунизъм! Станишев и Костов, Кунева и Доган, изЧЕЗвайте!” Огромен транспарант с този лозунг доскоро покриваше фасадата на целия първи етаж от сградата на “Раковски” 134, точно под надписа “Съюз на демократичните сили”. Агитматериалът беше част от предизборната кампания на партията, водена от Емил Кабаиванов.
Два месеца след парламентарния вот, на който СДС получи унизителните по-малко от 50 хил. гласа, транспарантът е свален, а председателят – сменен. С което сините счетоха тази страница от историята си за затворена и се втурнаха към съюз с партиите на Костов, Кунева и останалите

участници в Реформаторския блок

Ако в СДС се беше случила някаква революционна промяна, ходът би бил обясним. Но Кабаиванов беше избран за зам.-председател, а в ръководството за пореден път влязоха Румен Христов и Любен Петров, проваленият шеф на изборния щаб Борис Марков изпадна от списъка за сметка на брат му – зам.-кмета на Бургас Костадин Марков.
21-та Национална конференция на СДС избра за председател Божидар Лукарски. Партията набързо поправи устава си, за да отмени прекия избор на лидер от всички членове, който се практикуваше няколко години и върна това правомощие на делегатите на конгреса. Така Лукарски спечели с 392 гласа, основният му конкурент Иван Сотиров получи 263 гласа, от останалите трима кандидати един си направи самоотвод, другитe получиха по-малко от 20 гласа.
Името на новия председател прозвуча изненадващо, той 

не беше популярен даже и в сините среди

Божидар Лукарски е на 41 г., завършил е класическата гимназия и право в СУ. Работил е като главен юрисконсулт в Агенцията по приватизация по време на синьото управление. Eдна година е бил главен секретар на столичния район “Младост”, където после заема поста зам.-кмет в мандата 2003-2007 г. От 2008 г. е адвокат, кантората му “Лукарски, Димитров и Тодоров” се занимава с гражданско и административно право.
В СДС е от 1999 г., три години е бил шеф на контролната комисия в партията, кандидатствал е неуспешно за зам.-председател. Досега обаче нямаше нито една запомняща се изява. Близък е до финансовия директор на сините Филип Кирев, не крие, че е избран с подкрепата на предшественика си Емил Кабаиванов.
Маневрата на апарата на СДС е с прозрачна цел – улесняване на преговорите за влизане в Реформаторския блок. Божидар Лукарски е от едно поколение с новия председател на ДСБ Радан Кънев, и двамата са адвокати, Лукарски даже е приятел на един от съдружниците на Кънев. Същевременно като човек, който досега е не е бил публична фигура, синият шеф не е обременен с минали конфликти. Което му дава основание да откаже на Меглена Кунева поисканите от нея извинения и да среже бившите си съпартийци от “Синьо единство”, опитващи се да му подлеят вода.
Стилът на Божидар Лукарски в дебюта му на публичната сцена направи впечатление. Даже и когато няма какво да каже, той говори уверено, отговаря на въпроси кратко, ясно и категорично. Първата си пресконференция откри по уникален начин: “Добър ден, аз съм Божидар Лукарски. Имате ли въпроси”...
На пръв поглед фигурата на непопулярното ново лице не носи дивиденти на СДС. Има обаче една аудитория, на която той е добре познат и е натрупал авторитет – зрителите на мачовете от Премиършип по телевизия “Диема”. В продължение на пет години – от 2003 до 2008 г., Лукарски 

коментира мачовете на “Манчестър Юнайтед”

Той е считан за един от най-големите познавачи на отбора. Освен това не пропуска мач на столичния стадион “Локомотив”, често пътува и за гостуванията на “железничарите”.
Известен сред приятелите като Божо Манчестъра, новият председател на СДС ще води партията си към United десницата.

неделя, 14 юли 2013 г.

Записки за реформиста

Новият председател на ДСБ Радан Кънев има шанс да реформира старата десница, но не и собствената си партия

сп. "ТЕМА", бр. 26 (605), 01-07 Юли 2013, temadaily.bg

В медийните си изяви новият председател Радан Кънев изглежда плах, макар че по принцип не му липсва увереност. Който следи неговия дългогодишен блог, озаглавен “Записки на реформиста”, го познава в съвсем различна светлина. Там той споделя без задръжки и трезвите си преценки, и емоционалните си разсъждения.
“Далеч сме от стратегия за участие във властта – написа Кънев в първите дни след парламентарните избори - Бариерата за евроизбори е 5.88%. Тя засега е непосилна за ДСБ самостоятелно, а и за различни формати на коалиции. Нужно е нещо повече - кауза, която да обедини непредставените десни избиратели”. В диалог с читателите на блога той сподели още, че е твърд противник на имиджа на ДСБ като “елитарен клуб”, че таванът на подкрепата за евентуален “широк реформаторски блок” е 10%, максимум 15%.
“Поддадохме се на ситуационни игри. Направихме се на шахматисти, когато спортът беше ММА (свободни боеве)”, написа Кънев след избухването на протестите - Днес няма леви, няма десни, либерали, зелени, консерватори. Има последен опит за съпротива срещу превземането на Държавата ни от мафията. Или поне срещу безнаказната демонстрация на успеха му”.
Като зам.-председател на ДСБ в последните години Радан Кънев отговаряше за социалната политика и предпочиташе да говори публично предимно по теми от ресора си. Липсата на остри нападки по адрес на голяма част от другите партийни лидери ще му бъде от полза в новата роля. След изборите той пръв подаде

оставка, придружена от самокритичен анализ

После сам издигна кандидатурата си за председател, но решението на старото ръководство и на водачите на листи да го подкрепят не е било по негово настояване.
Не е самонадеяност и поемането от Кънев на инициативата за обединение на десницата. Новият председател на ДСБ обяви, че започва преговори със “Зелените”, “Синьо единство”, ДБГ, НДСВ, “Свобода и достойнство” и неправителствената организация “Демократично действие”. Надежда Нейнски и Мартин Димитров отдавна анонсираха, че са готви да забравят скандалите, които ги разделиха с ДСБ преди изборите. Меглена Кунева изпрати недвусмислна честитка, в която изрази надежда “двете формации да осмислят заедно пътя към изграждането на не само автентична, но и силна дясна платформа в България”. Ръководството на НДСВ подаде оставка, за да не затруднява излишно влизането на партията в преговорите. Формацията на Корман Исмаилов и Касим Дал дискретно замълча, за да не усложнява нещата. “Зелените”, които досега не са участвали в подобен формат, са поласкани. Бойко Борисов също изпрати поздравление с послание за сътрудничество, но, естествено, беше отрязан. С аргумента за услужливост към ГЕРБ от преговорите беше изолиран и СДС, но с уговорката, че ще бъдат изчакани резултатите от конференцията на сините на 6 и 7 юли. На тази сбирка ще бъде сменен лидерът на партията Емил Кабаиванов, но надали постът ще заеме някой извън неговия кръг. Председателят на ДСБ обаче намигва и към електората на СДС с поканата към “Демократично действие” на бившия зам.-председател на сините Стефан Иванов.
Сега Радан Кънев

концентрира в себе си немалко надежди

Най-голямото му предимство обаче може да се окаже и най-големият му недостатък. Умерените изказвания и пазенето от гръмки фрази никак няма да му помогнат в обосноваването на коалицията, която готви. Самият той едва ли се самозалъгва – партиите, с които ще преговаря, нямат много общо помежду си извън искането за незабавни нови избори. Кънев ще трябва да бъде много изобретателен, за да обясни защо се обединява с участника в тройната коалиция НДСВ, със създадената с подкрепата на ГЕРБ партия НПСД, с ДБГ, където отидоха Прошко Прошков и компания, със “Синьо единство”, с които довчера си извиваха ръцете предизборно... За знамето на “единния реформаторски блок” ще трябва да бъде измислен по-вдъхновяващ лозунг от “демафиотизация и модерно управление на България”.
В търсенето на това послание Радан Кънев е на прав път с извода, че носталгията е изчерпана като основа на дясното обединение. Но едва ли ще го намери и в суховатата „Харта 2013”, зад която застана набързо сформиран списък от публични имена. За целта новият председател на ДСБ явно ще трябва да се обърне към... стария. В последния си лидерски доклад Иван Костов както винаги разкритикува всичко и всички, но този път не пропусна себе си. В ситуационния си анализ обаче Костов беше крачка напред пред всички останали: “Всяко очакване и натоварване на улицата да решава конкретни политически и управленски проблеми ще завърши с провал за протестиращите и победа на мафията”. А в неговата рецептата за

изход от кризата чрез “десен реформаторски блок”

бяха намерени най-силните думи: “Той трябва да отвоюва властта от мафията и да я върне на гражданите. Истинската реформаторска десница трябва да върне високите европейски критерии за многопартийна демокрация и почтено служене на хората. И да ги постави  пред искащите да се очистят от мафията партии.”
При това положение изглежда логично защо атмосферата на конференцията на ДСБ беше толкова сектантска, колкото не е била от доста години. От трибуната се лееха неспирни суперлативи за Костов, увещания да преосмисли решението си, идеи да стане почетен председател, както и немалко остри нападки към Радан Кънев за дързостта да се кандидатира. Новият председател на ДСБ има шансове да реформира старата десница, но не и собствената си партия...