Българските евродепутати, които са на дъното на класациите по реални дейности, са първенци по показни активности
сп. "ТЕМА", бр. 5 (684), 02-08 Февруари 2015, temadaily.bg
България е на едно от челните места по новоизбрани евродепутати (10 от 17) и е първа по най-ниска средна възраст на своите представители в Европарламента (44 г.). Новобранците в Брюксел и Страсбург не попадат в небрано лозе. За тях се организират специални обучителни семинари по процедурните въпроси и им се оказва любезно съдействие по битовите проблеми.
Всеки член на ЕП има известни ограничения, свързани най-вече с групата, към която принадлежи. На първо място той трябва да гласува стриктно със съпартийците си. А шансът да получи отговорна роля зависи не само от компетентността му, а и от властовите позиции на неговата политическа сила. Извън тези условности обаче има безкрайно широко поле за изява, което зависи изцяло от качествата на евродепутата и неговия екип.
Половин година след началото на новия мандат някои нови български членове на ЕП вече плуват в свои води. Докато други, оказа се, са на дъното на класациите по активност. Специализираният сайт MEPRanking.eu класира лидера на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев на 730-о място. Председателят на “България без цензура” Николай Бареков, който е в бюрото на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР), пък се оказа на 749-о място от всички 751 евродепутати. Двамата имат само по едно изказване в пленарната зала (Станишев – в подкрепа избора на комисията “Юнкер”, Бареков – за отпускането на европейска помощ за справяне с наводненията в България) и нито една друга официална изява. Председателят на ББЦ е по-назад, защото освен това е участвал само в 21.95% от гласуванията, а бившият лидер на БСП – в 61.26%.
Тежестта на този показател на пръв поглед изглежда като проблем в класацията. Така например предпоследният в нея – ирландецът Браян Краули от групата на консерваторите, е задал цели 10 въпроса, но не е участвал в нито едно гласуване. Само че MEPRanking.eu предлага и друг тип, “претеглено” класиране, според което двамата български евродепутати отново са сред 15-те най-пасивни.
Станишев предпочете да не коментира, но Бареков побърза да атакува класацията и даже съзря персонална атака срещу себе си. Лидерът на ББЦ с право посочи, че MEPRanking е с анонимна собственост. Наистина, най-авторитетните европейски издания не я цитират. Но не защото е “тотално непредставителен източник”, както твърди Бареков. А защото регистрираният в Барселона сайт представя Каталуния като отделна държава със собствени 9 евродепутати... Множество национални медии обаче разпространяват данните от класацията, всяка вадейки информацията за представителите на своите държави, точно както у нас.
Числата са абсолютно точни, същите са и в авторитетния VoteWatch.eu – портал, зад който стои екип от професионалисти, финансирани от НПО. Разликата е, че MEPRanking използва коефициенти, които позволяват съставянето на класация. Докато VoteWatch класира евродепутатите само по отделните показатели, а иначе любезно ги изписва по азбучен ред...
Тук не става дума за сравнение на българите в ЕП с първенците в класацията с техните стотици изказвания, въпроси и поправки, от които би се респектирала даже и Мая Манолова. В интерес на истината всички партийни лидери не са сред отличниците. Председателят на групата на ЕНП Манфред Вебер е 689-и, лидерът на социалистите в ЕП Джани Питела е 609-и, шефът на консерваторите Саид Камал е 596-и.
Въпросът е, че българските антирекордьори по дейности са същевременно и “отличници” по отчитане показни активности. Всеки преценява сам колко информация да обяви за това, което прави в Брюксел и Страсбург. Най-напред в класацията е Искра Михайлова от ДПС, но тя е и най-обрана в медийните изяви. Втора е Мария Габриел от ГЕРБ, която публикува в интернет цялото си евродепутатско ежедневие.
Станишев и Бареков обаче са несравними. Ако човек се информира само от съобщенията, разпространявани от сътрудниците на бившия лидер на БСП, ще остане с впечатление, че той е нещо като Юнкер в сянка – постоянно зает с важни разговори с най-високопоставени фигури, от които произтичат съдбовни решения. Ако някой хваща вяра на бомбастичните пресрилийзи на лидера на ББЦ, също би могъл да го сметне за важна клечка в ЕП. Сверяването на информациите с български произход с чуждестранни източници обаче никак не потвърждава тези представи.
“Щастлив съм да споделя с вас още една победа на европейските социалисти – новите правила за прилагане на Пакта за стабилност и растеж, според които вноските на държавите членки към Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), създаден в изпълнение на Инвестиционния план “Юнкер“, няма да бъдат отчитани като дефицит за бюджетите им - съобщи наскоро Сергей Станишев. - Днес на срещата ми с комисаря по икономика, финанси и данъчна политика Пиер Московици в Страсбург го поздравих за постигнатата по-голяма гъвкавост в Пакта, за която ПЕС призова.” Звучи като важна среща, на която са обсъдени решения за милиарди евро, нали. Събеседникът на лидера на ПЕС обаче явно не й е придал никакво значение. Защото комисар Московици, който също е социалист, не е публикувал нито съобщение в своя сайт, нито снимка във Фейсбук, нито даже 140 знака в Туитър по въпроса. А в дневния си график е вписал съвсем други срещи.
“Днес се срещнах с комисаря по транспорт Виолета Булц и получих потвърждение от нея, че транспортният коридор „Дунав“ е сред приоритетите на ЕК, тъй като има голям потенциал за развитие – съобщава на следващия ден Станишев. - Убедих се, че въпреки че сме от различни политически семейства, с комисаря Булц имаме сходна визия за развитието на сектора и ще работим в тясно сътрудничество през настоящия мандат.” В какво от своя страна се е убедила Булц, която е либерал от Словения, не се знае. Защото тя също не е публикувала абсолютно никаква информация за въпросния разговор.
Стилът на Николай Бареков като евродепутат се очерта още в първите дни. Той не пропускаше да се окичи с титлата зам.-председател на консерваторите в Европарламента. В момента, в който се превърна в редови член на многолюдното ръководство, му се наложи да обясни, че всъщност е бил ротационен зам.-шеф за три месеца. И стана ясно, че постът се дава по азбучен ред и се полага на всеки партиен лидер в малката група на ЕКР. Което в никакъв случай не обезсърчи Бареков. Тези дни той се похвали, че е препитал Кристалина Георгиева “как ЕК ще помогне на най-бедните държави в Европейския съюз България и Гърция”. “Вашият коментар за това как ще преборим бедността и безработицата при младите хора в тези държави на фона на бюджетните икономии, които налага самата Европейска комисия, и сериозните рестрикции, които се оказват върху тези правителства”, самоцитира се авторитетно лидерът на ББЦ. Българският еврокомисар отговорила кратко, но дали е цитирана точно, не е ясно. Тъй като Георгиева е пуснала снимка от участието си във въпросното редовно заседание на евродепутатите от ЕКР и нищо повече. Бареков обаче чинно се е подредил за протоколна снимка до комисарката, която навремето наричаше каква ли не и на която искаше оставката...