понеделник, 29 септември 2014 г.

Глас напушен


Партията на Светльо Витков прегърна тихомълком каузата за легализация на марихуаната, но я постави на видно място в предизборната си кампания 


сп. "ТЕМА", бр. 38 (667), 29-03 Октомври 2014

На 2 септември Фейсбук страницата на партията “Глас народен” променя своята снимка на корицата. На пръв поглед нищо необичайно - в този ден ЦИК изтегля жребия за подредбата на участниците в бюлетината и всяка политическа сила добавя своя номер към агитационните си материали.
Картинката на “Глас народен”, разпространена впоследствие и на плакати и билбордове, както обикновено е ефектна. Лидерът Светьо Витков е оцапан и изранен като Брус Уилис, а слоганът е “Избирай трудно”. За фон е поставена сградата на бившия Партиен дом, която се използва от Народното събрание и от ЦИК. При по-внимателен поглед обаче се откроява един много по-интересен детайл. Под надписа “гласувай 19 в интегралната бюлетина” е изобразено листо марихуана.
Картинката веднага привлича внимание във Фейсбук: “Тфа там под 19... Тревка ли е?!”, “Харесва ми цикорията зад номера на плаката. Имате още един глас. Успех!”, “Не мога да не ви поздравя за оформлението на номера!”. Сред възторжените коментари се срещат и скептични: “Каква е тая марихуана зад номера... Ако сте за декриминализиране на НЕМЕДИЦИНСКАТА марихуана, ме губите.” Както личи от отзивите, даже върли фенове на Светльо Витков не са наясно, че “Глас народен” има позиция по темата, а плакатът се възприема само като намигване към пушачите на трева. Така е, защото партията изобщо не афишира това, не и вербално...
През февруари на сайта glasnaroden.bg е имало онлайн допитване на тема “За или против легализирането на марихуаната за медицински цели?”. Резултатът е бил категоричен - 953 „за” срещу 94 „против”. Електоралният профил на партията (по данни на “Галъп” от евровота) - млади работещи висшисти от големите градове, също предполага одобрение за такава позиция. Само че досега “Глас народен” не я е заемала.
На парламентарните избори миналата година водачът на две депутатски листи Петър Петков е пускал предизборна снимки, на които е облечен с тениска с изобразено на нея листо марихуана. Но явно това е било само част от показния имидж на Петков, по-известен като рапъра Ghettoman от групата “Хората от гетото”. На снимката за вота на 5 октомври Петър, който е в 5-членния Изпълнителен съвет на партията и отново е водач на листа, вече е облечен в костюм и вратовръзка...
До момента единствената формация, която е изразявала отношение, макар и уклончиво, са “Зелените”. Миналата година те се обявиха за разрешаване на употребата за медицински цели и за постепенна декриминализация на личната употреба изобщо. Организации, които от години се борят за легализация, свидетелстват, че през 2013 г. “Глас народен” не са прегърнали идеята. Факт е, че в предишните две предизборни програми на партията марихуаната отсъства. Сега обаче се е появила в самия край на документа, в графата “други”. Позицията гласи  Легализация на марихуаната за медицински цели и декриминализация на количество за лична употреба”. Това впрочем са две позиции по две отделни теми, всяка от които има напълно различни аспекти. И компетентният подход е да не се поставят заедно, да не говорим - в едно изречение.
По всичко личи обаче, че от “Глас народен” отново са налучкали добре пътя към получаване на държавна субсидия. Ако са честни към избирателите си обаче, Светльо Витков и компания да не използват марихуановия лист като смокинов. А техните кандидати, които по студиата важно-важно се изказват по проблемите на икономиката, образованието и пр., да заявят открито, че са за легализация и да се аргументират. В някои западни демокрации дебатът е толкова развит, че може да се въоръжат чрез обикновен copy/paste. Ако, разбира се, им стиска да се изправят срещу неизбежните критики, упреци и подигравки.

понеделник, 8 септември 2014 г.

В гънките на листите

Въпреки че понятието „неизбираем кандидат“ е относително за вота на 5 октомври заради възможността за пренареждане, партиите отново напълниха със странни имена задните места в списъците за депутати


сп. "ТЕМА", бр. 35 (664), 08-14 Септември 2014, temadaily.bg

На парламентарни избори партиите традиционно подхождат небрежно към попълването на задните места в листите си. Но на вота на 5 октомври за първи път за народни представители ще се гласува по преференциална система. Възможността за пренареждане на списъците трябваше да вдъхне поне малко повече сериозност в централите. След като понятието “неизбираемо място” стана относително (макар и само на теория), формациите трябваше да заложат на утвърдени кадри.
Прегледът на листите, повечето от които бяха регистрирани в последния възможен момент, сочи точно обратното. Без никакви претенции за изчерпателност ето на какви кандидати се натъкна „ТЕМА”, при това само в списъците на формациите с по-големи амбиции.
В Благоевград АБВ поставя на трето място Димитър Чучулигов, собственик на счетоводна фирма в Петрич. “В политиката той е ново лице”, изтъкват от коалицията на Георги Първанов. През 2010 г. обаче Чучулигов нашумя в друга област – като задържан в една от показните акции на МВР по времето на Цветан Цветанов с кодово име “Лапачите”. Съдът го освободи ден по-късно. Дали поради тази причина или по случайност, но следващият в листата е адвокат -  Спас Велков...
В Пиринско жената до Николай Бареков Мария Календерска е втора в листата на ББЦ и ще се състезава с д-р Петър Календерски, братовчед на баща й, който е водач на коалиция “Десните”.
Реформаторският блок издига на 12-о място Али Али Хатип - герой в размириците заради съмнения в проповядване на радикален ислям в Рибново през 2009 г. Тогава той беше задържан от полицаи, докато заедно с баща си нападнал с брадва учителя Феим Таламанов. През 2012 г. пък МВР иззе от дома му незаконен радиопредавател. После Хатип стана общински координатор на НПСД на Касим Дал.
В  Бургас кандидат за депутат е журналистката от ”Скат” Ваня Чечева, нашумяла покрай една от многото батални сцена на Волен Сидеров и компания - на бензиностаниция на входа на града. В това нямаше да има нищо изненадващо, ако беше кандидат на НФСБ, но тя е издигната от БСП като гражданска квота на 19-а позиция.
Шести в листата на ББЦ е Иван Търпоманов - известен като водещ на телевизионното предаване „Политика и спорт“, но и като рекордьор по явяване на избори от името на всевъзможни формации. В момента Търпоманов се води партньор на Бареков в качеството си на лидер на Българската индустриално-аграрна партия.
Във Варна последен при „Десните“ е Хаго Арман Бабикян, син на шефа на предизборния щаб на коалицията.
15-и в списъка на ДПС е Сали Табаков, брат на излежаващия в местния затвор присъда за нарушаване на Закона за обществените поръчки бивш кмет на Дулово и бивш депутат Митхат Табаков.
Във Велико Търново движението издига на четвърто място Икмал Джомова, докато фондацията „Младежка толерантност“, която тя ръководи, отново започна да регистрира многобройни „независими наблюдатели“ за изборите. „Атака“ кандидатира на пето място Марин Тенджерков - играещ треньор на футболния отбор „Афродита Флора“ (състезава се в Аматьорската минифутболна лига) и съсобственик на едноименна верига магазини за цветя. АБВ залага във Видин на по-сериозен футболен деятел - на последно място в листата е Венизел Чангрушанов, президент на ФК „Тимок“ (Брегово) - трети в местната „А“ окръжна футболна група.
Патриотичният фронт пък е поставил на последната позиция актьора Петьо Нинков Цеков, познат от сериала „Шменти капели”.
Във Враца, както е известно, трети в листата на БСП е Тома Томов, лидер на ромската партия Европейска сигурност и интеграция. Като бивш районен прокурор на Оряхово той беше осъден за подкуп, но делото се забави достатъчно, за да изтече давността и той да се отърве с чисто съдебно минало. От листата на ББЦ (10-о  място) с Томов ще се състезава друг от осъдените по същото дело - бившият следовател Цецко Кривачков.
Никола Митев е водач на ББЦ в Габрово, откъдето е родом майка му - журналистката Ива Николова.
В Кърджали ГЕРБ издига Неждет Моллов, дългогодишен кадър на ДПС, бивш министър без портфейл в кабинета „Сакскобургготски“. Моллов освен това е девети в листата с номер 9... На кадър на движението залага и ББЦ -  бившия кмет на Бенковски Феим Мендерес е шести.
В Ловеч пиарката и видна антипротестърка Нора Стоичкова е четвърта сред кандидатите на Бареков. В  миналия парламент тя се водеше съветничка на местния червен депутат Димитър Горов.
Синът на бившия главен мюфтия Недим Генджев – Ибрахим, преди четири месеца беше отстранен от евролистата на БСП след скандал. Тогава депутатът Милко Багдасаров даже беше заявил, че с такъв кандидат социалистите ще загубят подкрепата си в Кърджали. Притесненията на Багдасаров явно са се изпарили с получаването на водаческо място и за тези избори. Защото сега кандидат на БСП е не само Генджев-младши (шести в Пазарджик), а и баща му (11-и в Шумен).
В Плевен пък социалистите хвърлят в борбата за “освобождение от ГЕРБ” Веселин Плачков, известен с главната си роля във филма “Дякон Левски”. Но от 11-о място в листата...
Втори при ДПС е Майдън Сакаджиев, доскорошен шеф на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Той беше уволнен от служебния министър на замеделието и храните Христо Грудев с мотиви: “системно неизпълнение на задължения от страна на агенцията в предвидените за това срокове”, “стартирана наказателна процедура от страна на Европейската комисия, която към момента се намира в досъдебна фаза”, “редица писма от страна на ЕК за недоброто функциониране на ИАРА, като одитът на дейността на агенцията, извършен от страна на МЗХ, е потвърдил тези констатации”.
В Пловдив-област ББЦ пуска в изборната  борба MMA боеца Красимир Марински, 15-и в листата. 11-а в списъка на ДПС за Русе е шефката на фонд “Земеделие” по времето на тройната коалиция Ализан Яхова, посочена от Ахмед Доган като един от неговите “инструменти” в прословутото му изказване за “разпределението на порциите на финансирането в държавата”.
Айлин Дахилова-Василева, основател на Фейсбук групата “Аз подкрепям Касим Дал”, от която формално тръгна новият политически проект на бившия зам.-председател на ДПС, е предпочела “Движение 21” на Татяна Дончева. Дахилова е втора в Русе и трета в столичния 23-и многомандатен избирателен район (МИР).
Патриотичният фронт пък е вербувал за 23-ти МИР кадър на ДСБ - младежа от смесен брак Юсеф Ез Един Ахмед Дакак, който е на девето място. А в софийския 25-и МИР четвърти е бившият шеф на “Булгаргаз” Васил Филипов.
Незнайно защо в Хасково 12-и в листата на ГЕРБ е д-р Ангел Кунчев - главният държавен здравен инспектор на републиката. Може би има някаква скрита символика...
Встрани от куриозите общото впечатление, което оставят листите, е тягостно. Извън щатните партийни функционери, които са абонати за всички избори, и местните чиновници, които бранят даден пост или са се прицелили в такъв, партиите очевидно изпитват все по-големи затруднения да намерят кандидати с (що-годе) прилични биографии. Всеки може сам да се увери в това, като разгледа пълните листи на формациите в раздел “Регистри”, графа “Регистър на кандидатите за народни представители”, на интернет страницата на своята районна избирателна комисия: rikXX.cik.bg (на мястото на ХХ се поставя номерът на избирателния район - напр. 01 е Благоевград, 31 е Ямбол). Достъпът не е улеснен от ЦИК по никакъв начин, което създава усещането, че списъците с кандидатите са една от старателно пазените тайни в предстоящите избори. А междувременно листите от предишни избори „случайно” започнаха да изчезват от достъпния за гражданите електронен архив на комисията.