четвъртък, 23 август 2012 г.

A farewell to Warlick


Един ден без Уорлик



Американският посланик играе едновременно ролите на политически фактор, медийна звезда, паркетен лъв и любител на спорта. САЩ са подбрали най-подходящия свой представител за настоящия управленски мандат в България


сп. "ТЕМА", брой 28 (506), 18-24 Юли 2011


Във Фейсбук няма група "Един ден без Уорлик" подобно на инициативата "Един ден без Бойко Борисов". Макар че посланикът на САЩ конкурира премиера по количество и разнообразие на публичните изяви. 
Ежедневието на дипломата всъщност много напомня на стена в социалната мрежа. Преди два месеца бе съобщено, че "посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик
с вълнение обяви официалното пускане на Фейсбук страницата на посолството на САЩ в София". 
Как ли щеше да изглежда обаче личният профил на Уорлик, ако той имаше такъв?
"Денят ми започва в 6 сутринта. В 7 тичам в Южния парк. В 8 вземам душ в посолството, а в 9 вече ме брифигират какво е писал "Труд" за мен", може би щеше да гласи графата "информация". Там щеше да бъде обяснено още, че Уорлик работи в наподобяващото крепост посолство на ул. "Козяк", но живее в уютната резиденция на ул. "Велико Търново". Сред списъка с приятели на първите места (след Обама) щяха да са Бойко Борисов, Яна Маринова, Цветан Цветанов, Галя от "Каризма". В "предпочитания и интреси" щяха да се подредят енергетика до живопис, правосъдие до кино, археология до парапланеризъм, малцинства до салса, Иван Вазов до фитнес, "Стъклен дом" до езда "и N броя други". В раздела за снимки щяхме да намерим колекции от карикатури със собствения лик и от изрезки с бомбастични заглавия на жълти вестници с името му плюс много, много папки с кадри от пресконференции и посещения на гета, кръгли маси и дегустации, интервюта и коктейли, подписване на споразумения и готвене. 
Подредбата не е случайна. Точно по този начин Уорлик редува политически изявления със светски изяви, препоръките към властта с възхищение от природата и културното наследство. Първото е позицията на САЩ, второто - "човешката страна на посланика".
Мисията на Джеймс Уорлик в България започна с една многозначителна информация. Руската агенция "Интерфакс" съобщи за номинацията му 10 часа преди официалното съобщение на пресслужбата на Белия дом. "Обсъждаме с България да допринесе с още войници в Афганистан", заяви дипломатът още на изслушването си пред сенатската комисия за външни отношения. Петте приоритета, които изброи за мандата си у нас, бяха задълбочаване на сътрудничеството във военни операции зад граница и модернизация на българските въоръжени сили, увеличаване на енергийната сигурност и ефективност, подкрепа за съдебната реформа и битката с корупцията и организираната престъпност, подобряване на бизнес климата. Сенаторите пък бяха впечатлени от факта, че за пръв път изслушват едновременно кандидати, които са съпрузи - Мери Уорлик беше одобрена за посланик в Белград.
„Както е казал големият български поет и писател Иван Вазов „И ний сме дали нещо на света, на вси славяни книга да четат", каза Уорлик на български в първата си медийна изява. И

веднага разчупи протокола

като се запозна един по един с репортерите.
Дипломатът затвърди стратегията за своя публичен образ, след като пресата го посрещна с изрази като "на софийския дипломатически паркет стъпва нов властелин" на аналитичните си страници и със заглавия като "Пей сърце без госпожа Уорлик" на светските. 
Посланикът побърза да поднесе добра новина и на 3 февруари 2010 г. след първата си среща с Бойко Борисов обяви, че САЩ ще дават визи, валидни за 10 години, на всички българи, които отговарят на условията. „Мисля, че това е огромна крачка напред", изтъкна премиерът. След което Уорлик посети Националния исторически музей и Боянската църква и предложи да се организира нова изложба на тракийските съкровища в Америка.
После започна усърдно да изпълнява обещаните пред сенатската комисия приоритети. Дипломатът приветства арестите в операция „Октопод" със специално съобщение. Обяви, че сме на етапа на официалните преговори за разполагане на части на американската противоракетна отбрана на територията на България. С което предизвика гневна реакция от руска страна и се наложи да уверява, че "САЩ няма да искат от българското правителство и народ да избират между Москва и Вашингтон". След политическото изявление „по човешки" отиде на изложбата "Маски на венециански майстори". 
Уорлик смело навлезе и в енергийната тема, като съобщи, че "американски компании ще разгледат предложенията за инвестиции и ще направят много критичен поглед върху проекта за АЕЦ "Белене". Посланикът отказа среща на Алексей Петров с думите: "Имам доверие в съдебната система в България и смятам, че по този процес ще бъде дадено правилното правосъдие." И се опозна с част от хайлайфа на ревю на Жени Живкова. После препоръча корумпираните съдии да се наказват, а мнозинството честни магистрати да се поощряват. 
Изрази мнение, че България има нужда от много силен НПК. Апелира българското правителство да предложи закони и поощрения за производството на енергия от възобновяеми източници. „Над Висшия съдебен съвет виси облакът „Красьо". Това е облак, който виси над българската съдебна система", декларира отношението си към третата власт дипломатът. „Нека погледнем истината в очите - в страната има корумпирани съдии. Г-н премиер, г-н министър на вътрешните работи, трябва да се справите и да обърнете внимание на този проблем. Трябва да имате добра идея как да се справите с това, защото светът ви гледа", заяви Джеймс Уорлик. След което откри месеца на барбекюто в столичния мол "Сердика" с телешки стек по американска рецепта с цяло пакетче лют червен пипер. 
"Окуражен съм от твърдото намерение на кабинета да се фокусира върху реформиране на здравната, пенсионната и образователната система и на други ключови области", обобщи посланикът на САЩ. Отбеляза, че е важно да се пишат антикризисни програми за развитие, но много по-трудно е изпълнението им. 
"Не си намерих истинска работа и затова ме нае американското правителство. Не вървете по моите стъпки, 

слушайте повече майките си

- пошегува се суетно Уорлик на церемонията по дипломирането на 281 студенти от Американския университет в Благоевград. 
После посланикът сериозно изтъкна необходимостта от прозрачност в преструктурирането на Българския енергиен холдинг. Изрази учудване, че българската държава държи парите си в една банка, и разкри пристрастието си към сериала "Стъклен дом" с парти за екипа на сериала в посолството. "Изглежда ми доста артистичен, може да го направим американски шпионин", пошегува се продуцентът Димитър Митовски на ужким несериозната заявка за роля... 
Уорлик похвали СОБТ като най-силната и компетентна структура по случай 30-годишнината от създаването на Специализирания отряд за борба с тероризма. И се впечатли от разкопките на древна Сердика под Ларгото в центъра. „Има журналисти, които са притеснени от ситуацията с медиите в България. Някои медии за една нощ промениха политиката си и започнаха да пишат възхвално за новите управляващи или определени икономически кръгове", отбеляза посланикът. После подкрепи предстоящия гей парад в София. 
„Какво стана с диверсификацията", попита енергично (енергийно) посланикът. Той постави цвете върху гроба на Иван Вазов, въпреки че всички институции бяха забравили 160-годишнината от рождението на поета. "Има ресурс от шистов газ в България, който може изцяло да промени енергийната игра", върна се на любимата тема Уорлик и презентира американската компания „Шеврон". После нарече Русия "сигурен енергиен партньор", но пак призова за диверсификация. 
В Каварна кметът Цонко Цончев му връчи плакат по случай 40-ата годишнина на ромския квартал "Хаджи Димитър" с изобразен мъж от ромски произход, седнал върху диня. Уорлик много му се зарадва.
"България не е полицейска държава", увери Уорлик насред СРС скандалите. След което енергийно (енергично) презентира намеренията на американската компания AES Solar Energy да построи 80-мегаватова соларна централа. Изслуша оркестър "100 каба гайди" на концерт под връх Перелик. И залепи последното парче от пано, съставено от 12 000 бобени зърна в смолянското село Смилян, с което ще се кандидатства за рекордите на Гинес. 
В ромската махала на Царево беше посрещнат с ръкопляскания, ръкува се с всички и взе на ръце едно от децата. После мина по червения килим на фестивала "Любовта е лудост". Засне 6 сцени в "Стъклен дом" в ролята на американски посланик. И откри изложба с проектите за Българския Лувър. 
Дипломатът подчерта "отличната работа" на премиера Бойко Борисов и на министъра на икономиката Трайчо Трайков за споразумението с Гърция за новата междусистемна газова връзка и нарече "окуражаващи" действията за строежа на газовата връзка с Турция. "Ахмед Доган е важна фигура в страната и заслужава справедлив процес", рече Уорлик след среща с ДПС, част от поредица негови визи в партийни централи. Посети и Долината на тракийските царе край Казанлък, посети и варненската болница "Св. Марина".
"Има два въпроса, които България трябва да си зададе за АЕЦ "Белене" - дали проектът е икономически обоснован, като се оценят всички икономически параметри. И на второ място - дали осигурява енергийната сигурност на страната и на целия регион. Не съм сигурен, че са получени отговори на тези два въпроса", напомни, че не е забравил енергийната тема Уорлик. И изрази мнение, че България може да направи повече в Афганистан. В киноцентъра "Бояна" на дипломата му хареса толкова много, че се размечта да идва там и да се мотае. "Би било чудесно 

български космонавт да покори Вселената

с американски астронавти. Ще подкрепя такава идея на 100%", гарантира Уорлик. Изгледа "Казанова" в "Сълза и смях" и отбеляза, че "Цветан Цветанов и неговият екип са предприели такива мерки за борба с организираната престъпност и корупцията, на каквито не сме били свидетели през последните 20 години". 
"Няма съмнение, че България върви във вярната посока и е на прав път в присъединяването си към Шенген", изрази подкрепа Уорлик по въпрос, към който САЩ няма пряко отношение. И си тръгна от "Киномания" с Галя от "Каризма". После потанцува с дъщеря си Джордан при откриването на пиано-бар, а на следващата сутрин се включи с коледни сладки на благотворителен базар. 
„Този скандал е малък и стана такава сензация, защото понастоящем няма чак толкова важни разговори по по-големи въпроси", коментира Уорлик подслушания телефон на Ваньо Танов. И се включи в гангстерско парти на премиерата на сериала "Престъпна империя" по НВО. Отиде до Бургас, за да изгледа театралния спектакъл "Облак рай" с Яна Маринова. 
"Блок 20 в Ямбол беше една рана за града и е разбираемо защо местната администрация реши да събори съоръжението", каза мнението си Уорлик, но допълни, че "от видяното останах с впечатлението, че няма лесни отговори за ситуацията". После подбра български специалитети в традиционен ресторант за гостуващи американски музиканти. Дипломатът наблюдава и избирането на Мустафа Хаджи за главен мюфтия. Последва коментар: "Много се надявам, че разделението на мюсюлманската общност ще спре." 
„Оставката на вътрешния министър Цветан Цветанов няма да реши проблема с подслушванията", изрази мнението си Уорлик. И се подреди до Бойко Борисов на съвместна пресконференция в Министерския съвет по повод новия доклад на Държавния департамент. "Любимото ми уиски е Jack Daniel's, но съм фен на българското вино", призна дипломатът. След което дръпна реч на конгрес на ендокринолози и посети конкурса "Мис Кюстендилска пролет". 
"В България има две правосъдни системи. Едната е за богатите хора с власт, които остават над закона, а другата - за обикновените българи", заяви Джеймс Уорлик. После преряза лентата на енергоспестяваща инсталация в посолството. "Изключително много се надявам българите да изберат възможно най-квалифицирания, най-отдадения и най-ангажирания с доброто на България президент", препоръча Уорлик, инспектирайки реставрацията на античния комплекс "Малката Базилика" в Пловдив. И осъди "нападението срещу молещите се мирно хора пред джамията "Баня баши".
Помаха на премиера от балкона на парламента и декларира, че САЩ имат пълно доверие в него. След което присъства на подписването на Меморандум за разбирателство за сътрудничество в ядрената енергетика между Българския енергиен холдинг и "Уестингхаус илектрик къмпани". 

"А наши роми в Америка ще вземете ли"

- попитаха го в сливенския квартал "Надежда". "Те са български граждани и заслужават да имат възможността за пълна интеграция в българското общество", невъзмутимо отвърна той. В спасителния център за диви животни в Стара Загора освободи черна каня и пожела да осинови сова. 
Накрая се срещна с независими депутати и ги поздрави за "смелостта да се отделят от предишните си политически групи". 
Този списъкът, разбира се, не е изчерпателен и ще бъде продължен с нови идеи за управлението на страната, на съдебната система, на енергетиката, отбраната и т.н. Но все пак Уорлик е тук само от година и половина! Въпреки това личи, че САЩ са подбрали подходящ свой представител за настоящия управленски мандат в България. Но понеже всеки мандат си има край, възниква въпросът: Какво ще правим един ден без Уорлик?
Един ден без Уорлик? Ужас!


Посланик Джеймс Уорлик:

Съзнавам, че няма да спечеля "Оскар" за "Стъклен дом"


Господин посланик, нарекохте "сериозна стъпка назад" отхвърлянето от парламента на Законопроекта за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност и от административни нарушения. Направи ми впечатление, че във вашето изявление законопроектът не беше наречен с пълното си наименование. В него липсваха административните нарушения - дял от проекта, който беше разкритикуван от множество авторитетни български юристи и от депутати от всички парламентарни групи. Запознат ли сте с цялостното съдържание на този законопроект?
- Да, запознат съм. Запознат съм и с членовете, които се отнасят до този сегмент. 
Основното нещо, което исках да подчертая, е, че много държави по света имат такъв закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност. Важно е правоохранителните органи да имат такъв инструмент, чрез който да отнемат, запорират имущество, придобито по нерегламентиран начин. Разбира се, трябва да има и необходимите гаранции в законопроекта, така че имуществото на невинни хора да не бъде засегнато от обхвата на този закон и отнемането да не се извършва на базата на политически или други мотиви. Съдилищата трябва да имат възможност да се възползват от наличието на един такъв инструмент за запориране на имущество, преди да е влязла в сила присъда. Ако трябва да се изчаква осъдителната присъда, това понякога може да отнеме много години и тогава този род имущество, придобито по нерегламентиран начин, може да бъде прехвърлено в чужбина. Мисля, че на обществеността е омръзнало да вижда 20-годишни безработни, които карат "Бентли" и имат вили на Черноморието, защото хората си задават въпроса как това въобще е възможно. Трябва да има съответния инструмент, чрез който да се възпрепятстват този род проблеми. Моята надежда е на следващата сесия на парламента депутатите вече да са убедени, че необходимите гаранции са налице в текста на този проектозакон, за да може той да бъде одобрен и приложен.
Тоест вашите възражения са принципни, а не относно отхвърлянето на конкретния законопроект?
- Конкретното съдържание на законопроекта е нещо, което трябва да се разработи и реши от българска страна. Но принципите, които стоят зад един такъв тип закон, са принципи, които са признати и от Брюксел, и от Вашингтон.
Във вашето изявление се позовахте на становището на Венецианската комисия, в което обаче също има сериозни забележки. Позовахте се и на опита на други държави. Но например в САЩ тези процедури са по-подробно регламентирани, залегнали са в НК и НПК и избраният модел е децентрализиран и доста по-различен от този в българския законопроект.
- Съществува мит, който се шири навред, че българското законодателство и законопроекти не са съобразени с международните норми и стандарти. Но този законопроект е такъв. И ако се вгледате по-отблизо в това, което казва Венецианската комисия, тя всъщност утвърждава, че този законопроект е съобразен с международните норми и стандарти. 
В крайна сметка България трябва да вземе решение относно точното съдържание на законопроекта и дали всичките контролни механизми и гаранции са били вградени в него. Различните държави по света подхождат различно в това отношение. Моята препоръка е да не отхвърляте този законопроект и да поработите, за да може той да отговаря на ситуацията в България и евентуално да бъде приет през есента.
Според много политически наблюдатели законопроектът "Попова" беше отхвърлен под влияние на вътрешния министър Цветан Цветанов...
- Нямам конкретен отговор на този въпрос. Но това, което мога да кажа, е, че тук не става дума за конкретни личности, не за Цветан Цветанов или за Маргарита Попова, а за предоставянето на един инструмент, чрез който да се справяте с проблемите с организираната престъпност и корупцията.
На среща в парламента с независимите депутати казахте, че се възхищавате на смелостта им да се отделят от своите парламентарни групи. Известно ли ви е, че много от тях - като например бивши членове на ПГ на "Атака" и на РЗС, са подписали документи, с които са поели финансови ангажименти и по този начин са гарантирали местата си в изборните листи?
- Искам да кажа, че за всеки политик е изключително смела и трудна крачка да напусне своята партия. Това важи както за САЩ, така и за България. Политиците често се избират най-вече на базата на това, че са засвидетелствали лоялност към конкретни политически партии и техните идеи. В това отношение политиците в България не са много по-различни от тези в САЩ. Затова конкретно в този случай и при вземането на сходни решения е въпрос на принципно решение това да се отделиш от партията си. И аз го уважавам. Всеки един случай е много различен, обстоятелствата, при които са напуснали политическите си формации, са много различни. 
Но моята цел не е била да направя политическа декларация или да отправя политическо послание. Както знаете, аз се срещам редовно с различни представители на основните парламентарно представени политически партии. Така че в този случай г-н Димитър Чукарски ме покани, аз никога не се бях срещал с независимите депутати и реших да се възползвам от тази възможност.
Някои от независимите депутати обаче вече доста пъти са вземали решение за напускане на партии и парламентарни групи. В този смисъл дали такова решение заслужава да се нарече "смело"?
- Всеки случай трябва да се разглежда самостоятелно относно причините, поради които съответният депутат е постъпил така и, всяко решение е индивидуално само за себе си. Но при всички положения, когато даден човек е бил свързан с конкретна политическа формация и е работил за отстояването на нейните идеи, смятам, че решението да се отдели от нея си е едно смело решение. Бих казал същото и за депутат от БСП, от ГЕРБ или от Синята коалиция.
А когато това отстояване на идеи не е продължило дълго време, а съвсем кратко...
- Както казах, всеки отделен случай трябва да се разглежда индивидуално, има много различни причини, поради които всеки отделен депутат е решил да напусне своята политическа партия. Има такива народни представители от ДПС, от РЗС, от "Атака", това са много различни партии, съответно причините са много различни. Някои от тях доста дълго време са работили за своята политическа формация, например г-н Касим Дал, който десетилетия е работил за ДПС и за развитието на тази партия.
На какво смятате, че се дължат конфликтите, които се оформиха между вас и Румен Петков и Волен Сидеров?
- Демокрацията е едно прекрасно нещо. Хубавото на демокрацията е, че различни хора от целия спектър на политическото пространство имат различни възгледи и гледни точки и имат свободата и правото да ги изказват. Аз изключително много уважавам това и не бих искал нещата да стоят по различен начин. Разбира се, винаги ми се иска всякакъв род критика и диалог да са конструктивни и в интерес на българските граждани. Конкретно в двата случая, които споменахте, господата имат пълната свобода да критикуват, да не са съгласни с нещата, които казвам. Така трябва да действа демокрацията.
Известна е позицията ви да не коментирате Уикилийкс. След като бяха публикувани предполагаеми секретни грами, в които става дума за премиера Бойко Борисов, вие направихте посещение в парламента. Това засвидетелстване на подкрепа ли е?
- Аз, разбира се, няма да коментирам конкретни телеграми. Но това, което исках да засвидетелствам в този момент, е, че българското правителството и американското правителство имат силно сътрудничество и добри взаимоотношения. Взаимоотношенията ни никога не са били по-силни и дали щеше да става дума за премиера Бойко Борисов или за някого другиго, нашето партньорство е изключително силно и продължава да бъде такова. Моето присъствие в парламента в този конкретен ден беше с цел именно да демонстрирам публично силата на това сътрудничество.
Това ваше посещение, както и една съвместна пресконференция с премиера в Министерския съвет нямат аналогия в новата ни история. Как смятате, че изглеждат в очите на българските граждани?
- Мисля, че това, което те виждат, е едно наистина искрено сътрудничество и взаимоотношения между САЩ и България. Днес следобед (13 юли, бел. ред.) ми предстои да отида в МВР на друга съвместна пресконференция. Ще чуете за една успешна правоохранителна операция, която бе проведена съвместно между България, САЩ, Италия и Европол. Това е ниво на сътрудничество, което не сме виждали досега, една безпрецедентна операция. Надявам се това, което българското общество ще види, е, че не става дума само за изказването на няколко мили думи, а за една операция, чрез която престъпници бяха прибрани от улиците. Освен това тази операция успя да спести десетки милиони долари.
В мисията си в България използвате "нетрадиционен дипломатически стил". Цитатът е на Димитри Иванов, който разказа в своя статия за една среща с вас. Има ли връзка изборът на този стил със стила на настоящия премиер и правителство, които също са свързани с масирани публични изяви?
- Не знам точно какво се има предвид под "нетрадиционен стил". Но, както съм казвал много пъти, целта ми тук, в България, е не да съм само представител на американското правителство пред българското правителство, а да съм посланик на американския народ пред българския народ. Искам хората да ме виждат не само да говоря за политика и за икономика, а също така да ме виждат на изложби, на музикални фестивали, на исторически обекти. Искам да видят човешката страна на американския посланик, да видят, че нашите взаимоотношения са между приятели. Някои хора са ме питали дали не е под нивото ми да се появявам в сериала "Стъклен дом", аз смятам точно обратното. Всъщност за мен беше привилегия да имам възможността да участвам в този сериал и това е още един пример за възможностите на междуличностното общуване. Съзнавам, че няма да спечеля "Оскар" за изпълнението си, но искам хората да го приемат като демонстрация на моето уважение и възхищение към българската култура. Искам да подчертая колко много харесвам България и колко много се наслаждавам на възможността да съм американски посланик тук. Искам все повече американци да видят, че България е един неоткрит скъпоценен камък. Това е красива страна с изключително богата история и култура, където има великолепни хора. Искам все повече българи да се запознаят със САЩ не само посредством медиите и филмите, а да отидат и лично да се уверят какво представлява. Затова изключително много ми харесват т.нар. летни бригади и възможностите за обмен на млади студенти да пътуват и работят в САЩ. 
Някои хора може да наричат това нетрадиционно, но това е една част от богатите ни взаимоотношения и аз като американски посланик съм част от всичко това.

четвъртък, 16 август 2012 г.

Чудните пътешествия на архонт Бинев


За 5 години в Европарламента Слави Бинев обиколи десетки държави на 6 континента. Само в последните си обиколки по света в рамките на 80 дни той посети 11 страни в Европа и Америка

















сп. "ТЕМА", бр. 32 (560), 13-27 август 2012, temadaily.bg

Ако някой неопитен кандидат за евродепутат трупа впечатления за желания пост от дейността на Слави Бинев, вероятно ще му се стори, че Европейският парламент е филиал на солиден туроператор. В графата “ЕП дейност” на личния информационен портал на Бинев (slavibinev.com) изобилства от имена на известни туристически дестинации, екзотични кътчета и далечни столици. Кратките информации са съставени от общи фрази и са обилно илюстрирани със

снимки тип “кажете “зеле”

За петте години откакто е евродепутат, архонтът е обиколил десетки държави на 6 континента. Само в последните си турове по света в рамките на 80 дни Слави Бинев е посетил 11 страни в Европа и Америка. ЕП праща всяка седмица делегации по всички краища на планетата и българският евродепутат често е сред участниците в тях. Това се дължи на неговото специфично позициониране в органите на Европарламента. С изключение на членството в Комисията по икономически и парични въпроси и в Подкомисията по правата на човека Слави Бинев участва в такива депутатски групи, които гарантират пътувания. Той е член на Делегацията за връзки с държавите от Централна Америка и на Делегацията в Евро-латиноамериканската парламентарна асамблея. Според визитката си е и зам.-член на Делегацията за връзки с държавите от Южна Азия, на неофициалните интергрупи за приятелство с Азербайджан, с Китай, със Сърбия, с Макао, както и на Форума на франкофоните, на Южно-азиатския форум и т.н. Освен това Бинев е независим евродепутат - не ангажира никоя политическа група със своите изяви.
На 1 май 2012 г. Слави Бинев е в Амстердам. Според “информационния портал” той е бил в холандската столица в качеството си на евродепутат. Провел “редица срещи с политически и бизнес организации”, в които обсъдил “важни теми, свързани с развитието на двустранните отношения между България и Холандия”, сред които “необходимостта от сериозна политическа реформа в България, чрез която Холандия да ни даде зелена светлина за Шенген”. Кои точно са били въпросните организации не е ясно, брюкселските бюлетини и местните медии мълчат по въпроса. За илюстрация на посещението сайтът на Бинев е поместил нидерландското знаме.
Истинско официално посещение евродепутатът прави между 2 и 5 май в Исландия. Според пресрилийза Бинев и колегите му провели “редица срещи с представители на местната власт”. В дневния ред на форума в старата столица Акурейри влезли “отношенията в Европейското свободно търговско пространство и реформата на общата политика за рибарство на ЕС и др.” А след работните сесии домакините показали на своите колегите от ЕП природните забележителности на страната, глетчерите и ги запознали с местните традиции.
Официалните източници обаче описват събитието по доста различен начин. Става въпрос за 38-ата среща на Съвместния парламентарен комитет със страните извън ЕС от Европейското икономическо пространство (Исландия, Норвегия, Лихтенщайн), която се провежда два пъти годишно. На форума са приети три незначителни резолюции, като акцентите в тях не съвпадат с тези в съобщението на Бинев. 5-членната делегация на ЕП е водена от ирландски евродепутат либерал, а името на българина не е споменато никъде извън списъка на участниците. От публикуваната в сайта на евродепутата галерия със снимки личи, че Слави Бинев се е справил отлично ако не в работната, то поне в неофициалната част.
И докато от посещението в Исландия има снимки и от дискусия, всички кадри от визитата на българина в Гренландия на 6 май са по-подходящи за личен блог, отколкото за официална интернет страница. В столицата Нуук Слави Бинев бил в качеството си на “делегиран от Европейския парламент в северната държава”. И разбира се провел “редица срещи”, включително с доайена на таекуондото в Гренландия Грандмастер Лонг Уан Менг. За Бинев бил отворен и местният парламент, който се счита за най-малкия в света. Но явно с една единствена цел – да се снима

ухилен на екзотичната трибуна

Освен това евродепутатът се запознал с живота на китовете и методите за опазване на популацията на бозайниците. По този случай slavibinev.com взима на въоръжение средствата на жълтата преса и смело озаглавява информацията “Слави Бинев спасява китове в Гренландия”.
При такива далечни пътувания практичността не е излишна. След прекосяване на Северния ледовит океан кратка пауза и изчакване на удобен полет изглеждат разумно решение. На 7 май евродепутатът посещава Копенхаген. В датската столица програмата му е неангажираща - “няколко работни срещи с местни авторитети” и, разбира се, запознаване с архитектурните паметници и забележителностите в града.
“Уплътняването” на пътуванията за Слави Бинев е практика. Така на 24 май след пленарна сесия в Страсбург на път за Будва, Черна гора той се озовава в Дубровник. “В столицата на Хърватия Бинев проведе няколко срещи с представители на местната власт, на бизнеса и църквата”, съобщава сайтът на евродепутата. Може да се предположи, че невинната грешка е допусната от екипа на Бинев. Защото ако той беше посетил и Загреб, това със сигурност щеше да бъде отразено отделно. В “столицата” евродепутатът, естествено се запознава с местните традиции и посещава забележителностите на града. 
От
25 до 27 май евродепутатът участва в по-значимо събитие - 9-ата годишна Национална молитвена закуска в Будва, която събира някои балкански лидери. След Черна гора Бинев посещава град Джурас в Албания, където провежда

срещи с “местни авторитети”

Оттам – обратно към Брюксел по други важни дела.
Няколко седмици брюкселски ангажименти и Слави Бинев отново е на път – на 15 юни към Киев, за да говори пред местни млади политици. Поканата е от политическата школа “PolitPR”. Бинев изнася лекция на тема “отношението между спорта и политиката, европейската интеграция на Украйна и проблемите, които трябва да се избегнат и превъзмогнат по пътя към интеграцията”. От приложената фотогалерия е очевидно, че българинът се сработва прекрасно с младите политици и опознава не само местните паметници, а и местния олимпийски стадион по време на мач.
След 36 часово пътуване на 18 юли евродепутатът пристига в Гватемала като основен член на Делегацията на ЕП за връзки с Латинска Америка. На среща с президента Ото Перез Молина Бинев “почти иззе функциите на председателката на делегацията г-жа Емине Бозкурт и разговаря с Молина по наболели за страната и региона проблеми”. Сред тях били битката с престъпността, олигалхичните фамилии в страната, минните концесии и др. Едва ли е изненада обаче, че единствено сайтът на Бинев и кръгът от препечатващи го български медии кръщават тази раздумка “Бинев съветва президента на Гватемала”. В обиколката следва посещение на Антигуа и на Тегусигалпа, столицата на Хондурас. 
След всичко това Слави Бинев вече може да направи впечатление само с една новина – първата си официална визита на Антарктида...

Топ 20 дестинации


1. На яхта край Малта
Международната кариера на избрания с листата на “Атака” евродепутат започва подобаващо. През април 2008 г. той разхожда Волен и Капка Сидерови до Малта. Визитата е по покана на управляващата националистическа партия, но е запомнена с мълвата за наетата от бившия крупен бизнесмен яхта.

2. Борец за медийна свобода в Пекин
През юни 2008 г. Слави Бинев поставя проблема за свободата на медиите не къде да е, а в Пекин. На петата среща на върха Азия-Европа той използва своето едноминутно изказване, за да обърне внимание на заглушаването свободата на словото от политикономическа цензура в... посттоталитарните държави в Източна Европа и най-вече в България.

3. Олимпиец в Сеул
По време на юнската си азиатска обиколка през 2008 г. в Сеул евродепутатът се изявява и като член на Изпълкома на БОК и бивш европейски шампион по таекуондо. Според прессъобщението президентът на Корейския олимпийски комитет Йонг-Таек Лий казал, че Бинев вече е припознат в Сеул не само голям спортист, но и като политик. Евродепутатът бил посрещнат с почести и в т.нар. Мека на таекуондото – щаб квартирата на „Кукиуон”.

4. Пазител на дяволчетата в Тасмания
Освен официални срещи в Сидни по време на посещението си в Австралия през септември 2008 г. Слави Бинев намира място в своя график и за Тасмания. На острова той се запознава с програмата за подпомагане запазването на популацията на тасманийските дяволчета в център за развъждане.

5. Търговски преговори в Панама
През октомври 2009 г. заседанията на Евро-латиноамериканската парламентарна асамблея се провеждат в Панама Сити, в конгресния център на хотел „Шератон” и българският евродепутат взима активно участие - в обсъжданията на състоянието на търговските преговори между ЕС и Латинска Америка, както и в разискванията за глобализацията на финансовата криза. И, разбира се, в прием на Панамския канал.

6. Танци в Луанда
Слави Бинев се включва в делегацията на Съвместната парламентарната асамблея ЕС-АКТБ (Африка, Карибите, Тихоокеанския басейн) в края на 2009 г. В столицата на Ангола Луанда домакините се постарали да демонстрират духа на страната. Делегатите били посрещнати от група танцьори, които изнесли зрелищно представление пред сградата на парламента.

7. Потапяне в Индия
2010-а година започва слънчево за Слави Бинев - с дълго посещение в Индия по покана на “една от известните културни фондации в страната”. Придружен от своята съпруга евродепутатът разглежда Червената крепост в Ню Делхи, град Гоа и мавзолея Тадж Махал в Агра. “Индия е прекрасна страна, с изключително богата и древна култура и аз съм щастлив, че имах възможността да се потопя в нейната уникалност”, споделя след тура Бинев.

8. На плаж в Бахрейн
През май 2010 г. евродепутатът Бинев навестява българската общност в Бахрейн. Информация за срещи на високо ниво по островите в Персийския залив липсват за сметка на снимка от плажен пейзаж. Но пък има отговор на въпроса как е избрана дестинацията – била му е по път към столицата на Непал Катманду, където е трябвало да се включи в европарламентарна визита.

9. Тенис на маса в Непал
Сред многобройните срещи в програмата на делегацията на ЕП в Непал през май 2010 г. има и една по-нестандартна, в която българският евродепутат се отличава - посещение транзитен център за тибетски бежанци. “Бинев се възползва от случая и изигра приятелски мач по тенис с хората от лагера, които трогнати от вниманието, благодариха на Бинев за оказаната подкрепа”, гласи съобщението.

10. Срещу бандите в Сан Салвадор
Един от най-опасните градове в света – Сан Салвадор, не впечатлява особено Слави Бинев през юли 2010 г. Той сравнява кървавата гангстерска война между могъщите банди „Мара Салватруча” и „Мара 18” с обстановката на Балканите отпреди 20 години. Изказването му прави силно впечатление на политическите и държавни лидери на Салвадор.

11. На гости в Маями
Делегацията на ЕП в Салвадор вероятно се е върнала в Европа. Слави Бинев обаче има друга посока – Маями. Там той се среща с част от българската общност и по-специално с кумците си Стаси и Фернандо, които от дълги години живеят в Америка. Бинев разглежда забележителностите на града, като не пропуска и световноизвестния South beach.

12. Покоряване на Мачу Пикчу
В дипломатическите мисии на ЕП понякога се покоряват на върхове. Буквално. През ноември 2010 г. по време на ланитоамерикански тур Слави Бинев “покорява Мачу Пикчу”. В Перу той посещава и Куско, древната столица на империята на инките. Прессъобщението е запълнено с кратка туристическа справка за обектите.

13. По стъпките на Ескобар в Богота
Почетният консул на България в Колумбия д-р Карлос Уманя Трухийо посреща Слави Бинев в Богота през юни 2010 г. По негова покана евродепутатът участва в меса в централната църква. Но Бинев явно не се впечатлява толкова от ритуала, колкото от местоположението на храма. Той се намирал “в близост до мястото, където през 80-те Пабло Ескобар предприема една от най-тежките бомбени атаки”, акцентира текстът на пресинформацията.

14. Дежавю в Рио де Жанейро
В края на ноември 2010 г. Слави Бинев е “в епицентъра на събитията в Бразилия”. Ситуацията в Рио де Женейро е описана картинно: “Бандите отвличат автомобили и автобуси, ограбват пътниците. Вече няколко дни органите на реда водят масирана акция срещу престъпните групировки”. Българинът обаче е невъзмутим: “Това не е нещо, с което вече да не съм се сблъскал през 90-те години в България и съм се справял”.

15. По поречието на Конго
Слави Бинев посещава столицата на Република Конго Бразавил през декември 2010 г. Както подчертва информационният портал на евродепутата, градът е на брега на едноименната река, а точно отсреща е столицата на Демократична република Конго Киншаса, където се провежда 13-ата парламентарна среща на делегацията на ЕС и представители на парламентите от Африка, Карибския и Тихоокеанския регион. Бинев посещава повечето от забележителностите на Бразавил и се запознава с местния бит и култура.

16. На църква в Адис Абеба
Следваща дестинация в тази африканска обиколка на евродепутата е Етиопия. В столицата Адис Абеба Бинев споделя, че „Етиопия е като Швейцария в Африка”. Той е впечатлен от “невероятната инфраструктура и богата архитектура и история” на страната.

17. Със спортния елит в Абу Даби
През февруари 2011 г. “евродепутатът и абсолютен шампион по таекуондо Слави Бинев” е гост на церемонията по връчването на световните спортни награди “Лауреус” в Абу Даби. Призовете са за Рафаел Надал, Линзи Вон, Валентино Роси, Зинедин Зидан, испанският национален отбор по футбол и др.
Бинев проздравява оранизаторите на събитието и обещава да съдейства за раширяването на въздействието на наградите и съпътстващите ги фондации не само в Европа, но и в целия свят.

18. Насред минно поле в Джафна
Европарламентарната делегация за връзки със страните от Азия е на посещение в Северната провинция на Шри Ланка Джафна в края на февруари 2011 г. Бинев и колегите му виждат на силно милитаризираната територия необезопасени минни полета, болница за пострадали от мините и посещават училище, в което най-важният урок за малчуганите е как да не стъпят върху мина. „Има цели учебници и схеми за това как децата да избягват опасните места”, споделя евродепутатът и добавя: „Докато ние в Европа учим децата си как да ядат шоколад, тук учат малчуганите как да оцелеят”.

19. В Бутан като в “Аватар”
През април 2011 г. Слави Бинев е на посещение в Бутан с делегация на ЕП и дръпва реч пред парламента. Той заявява, че за него бутанският народ много прилича на приказния народ ейтикон от филма на Джеймс Камерън “Аватар”. След което опитва традиционни храни и напитки на официална вечеря, дадена от председателя на парламента.

20. На инспекции в Бангладеш
Делегация на ЕП посещава Бангладеш през февруари 2012 г. и се запознава със състоянието на реализираните със средства на ЕК проекти в провинция Джикаргача. Бинев и колегите му правят и друга “инспекция” – на района Сундарбанс , който е единственият дом на оцелели бенгалски тигри.